Tagi

, , , , , , , , , , ,

English translation will be added on Wednesday.

Polish: Oto pierwszy z obiecanych kursów obrazkowych na wykonanie prezentów handmade na Boże Narodzenie, które będę zamieszczać na moim blogu o szyciu przez cały grudzień 2012.

Dziś tutorial jak uszyć tildowego anioła oraz każdą humanoidalną postać typu tilda.

mój gotowy anioł

mój gotowy anioł tilda

Sekret szycia ładnych tild polega na precyzji i dobrym wyczuciu kolorystycznym. Nie trzeba nawet posiadać maszyny do szycia – można wszystko uszyć ręcznie.

Obecnie szycie tild to niezły biznes dla sprzedawców tekstyliów ale tak naprawdę wszystkie potrzebne materiały znajdziecie w domu – resztki materiałów i tasiemek, skrawki filcu, trochę włóczki, paczka waty za 2zł i to wszystko. O urodzie i wartości tildy nie świadczy wykorzystanie drogich materiałów ale pomysłowość i dbałość o szczegóły.

Obecnie można wyróżnić 2 główne szkoły szycia tildy. Skandynawską – długie smukłe lale z minimalistycznymi buziami i charakterystyczną rustykalną kolorystyką. Oraz rosyjską – pyzate buzie, wielkie stopy, tęczowe kolory i bardzo realistycznie wykonane ubranka. Mi samej najbardziej podobają się smukłe tildy ubrane we współczesne ubrania w pastelowej kolorystyce.

Szycie tildy zacznij od odpowiedzenia sobie na 3 pytania:

  • Dla kogo ma być nasza tilda? Czy być przytulanka dla malucha? Zabawka dla dziecka? Tilda dekoracyjna dla osoby dorosłej np do wnętrza w stylu shabby chic?
  • Jaką powinna mieć kolorystykę? Inna kolorystyka spodoba się dzieciom, a inna będzie pasować do sypialni teściowej.
  • Czy ma to być anioł, czy postać ludzka a może jakieś zwierzątko, np. królik?

Następnie wybierz wykrój i zbierz materiały. Poniższa tilda uszyta jest z wykroju na tzw tildę łazienkową. Wykrój można pobrać z Picasaweb i wydrukować od razu w dobrej skali.

Ponieważ w poście będzie dużo zdjęć zamieszczam je w pomniejszonej wersji. Aby powiększyć – KLIKNIJ 2 RAZY NA ZDJĘCIU.

1. Wydrukuj i wytnij wykrój.

Nie dodawaj zapasu na szwy. Wykrój anioła ma sporo elementów, ja wykorzystam tylko te części, które leżą po lewej stronie nożyczek.

tilda tutorial, jak uszyc anioła, jak uszyć tildę

1. wycięty wykrój na anioła tildowego

2. Wybierz tkaniny.

Ciałko tildy musi być uszyte z tkaniny cienkiej ale zwartej, np z bawełny. Jeśli tkanina jest za gruba szwy brzydko wyglądają. Jeśli tkanina jest za rzadko tkana to ciałko porozchodzi się na szwach. Większość tild ma szew biegnący przez środek twarzy więc jeśli ów szew źle wygląda to szpeci całą lalkę. Na ciałko średniej tildy potrzeba ok 50x50cm gładkiej tkaniny.

Ciałko może być białe albo cieliste :). Cielisty kolor można uzyskać farbując białą bawełnę herbatą lub kawą. Można też zakupić gładką bawełnę w kolorze brzoskwiniowym, beżowym, toffi, ecru.

Ubrania dla tildy najlepiej szyć z cienkiej bawełny, flaneli, batystu, koszulowego dżinsu. Ładnie wyglądają tkaniny w małe wzorki – kwiatki, prążki, krateczkę zwłaszcza jeśli są dobrze dobrane kolorystycznie.

jak uszyc anioła, jak uszyć tildę

2. mój zestaw tkanin

3. Szycie ciałka.

Ułóż szablony na tkaninie zgodnie z kierunkiem nitki. Odrysuj na tkaninie zachowując 1cm odstępy. Nie wycinaj! Zepnij szpilkami. Poszyj po narysowanych liniach. Długość szwu 1,5 – 2mm.

Po zszyciu wszystkich elementów – wytnij, tnąc 2-3mm od szwu. Przy miejscach „wylotowych” czyli końcach rąk, nóg, otworach na wypchanie skrzydeł zostaw 6-7mm aby mieć zapas na wykonanie szwów łączących.

Do rysowania najlepiej używać ołówka albo specjalnego znikającego pisaka krawieckiego.

Moja tilda jest ubrana w spodnie rurki. Aby uzyskać taki efekt zszyj 2 tkaniny i na takim połączeniu narysuj nogi i tułów. W ten sam sposób możesz wyprodukować tildę ubraną np w pasiasty T-shirt.

jak uszyc anioła, jak uszyć tildę

3a. łączenie „ciałka” ze spodniami + znikający pisak

jak uszyc anioła, jak uszyć tildę

3b. odrysowane elementy gotowe do zszycia

4. Wycięte elementy wywlecz na prawą stronę i WYPRASUJ.

*Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego niektóre tildy są takie wymięte i wymęczone – oto odpowiedź: nie były wyprasowane.

k uszyc anioła, jak uszyć tildę

4. wyprasowane elementy gotowe do wypychania

5. Wypychanie.

Watą, ociepliną albo specjalnym wkładem do zabawek. Najlepszym narzędziem to tej czynności są pałeczki do ryżu :). Wąski koniec idealnie dociera do czubków palców i nosów. Szerszy koniec jest świetny do ubijania.

Używając waty należy wkładać do ciałka takie „luźne kłaczki”. Nie skręcaj waty w kłębuszki bo tilda będzie miała nieestetyczne górki i dołki pod skórą.

Głowę i twarz należy wypchać naprawdę dokładnie. Ma być twarda! Jeśli widzisz, że na przednim szwie buzi porobiły się zmarszczki i dołki – wyjmij wszystko i wypchaj buzię raz jeszcze świeżą watą.

k uszyc anioła, jak uszyć tildę

5a. po lewej – prawidłowy kłaczek; po prawej – zły kłębuszek :)

k uszyc anioła, jak uszyć tildę

5b. wypchane elementy anioła

6. Łączenie elementów ciałka – nogi.

Ja robię to ręcznie tzw szwem na okrętkę/naprzemiennym albo ściegiem obrzucającym (PATRZ PONIŻEJ). Najpierw nogi. Połącz tułów w kroku podwijając ok 1 cm tkaniny do środka. W powstałe 2 otworki włóż nogi i mocno przyszyj. Ważne aby nogi były potem równej długości więc najpierw zaznacz sobie linie łączenia linijką :).

k uszyc anioła, jak uszyć tildę

6. przyszywamy nogi

ścieg na okrętkę /naprzemienny

ścieg na okrętkę /naprzemienny

ścieg obrzucający

ścieg obrzucający

7. Łączenie elementów ciałka – ręce.

Najpierw zakończ rękę podwijając ok 5mm tkaniny do środka i zaszywając ją szwem na okrętkę (PATRZ POWYŻEJ). Potem mocno przyszyj rękę do ciałka. Ważne aby ręce były przyszyte symetrycznie więc najlepiej zaznacz sobie na ciałku linie szwów np ołówkiem.

k uszyc anioła, jak uszyć tildę

7a. zakańczamy rękę

k uszyc anioła, jak uszyć tildę

7b. przyszywamy rękę do tułowia

8. Skrzydła.

Zeszyj otwór na skrzydłach szwem krytym (PATRZ PONIŻEJ).

ścieg kryty

ścieg kryty

Przeszyj na maszynie środek skrzydeł – w ten sposób uzyskasz równą linię pomocniczą do przyszywania skrzydeł. Skrzydła przyszywamy ściegiem „za igłę (PATRZ PONIŻEJ). Skrzydła możesz przyszyć:

  • na plecach (w przypadku zabawek, które będą rozbierane i przebierane)
  • albo na ubraniu (w tildach dekoracyjnych).

Moja tilda ma skrzydła przyszyte do ciałka, a wszystkie jej ubrania będą miały rozcięcie na plecach na skrzydła.

*Wiele aniołów z książek o tildzie ma pikowane skrzydełka. Takie przeszycia robi się specjalną stopką do pikowania, której osobiście nie posiadam. Nie polecam pikowania skrzydeł osobom początkującym i/lub niecierpliwym – trudno zrobić symetryczne pikowanie z zawijasami jeśli nie ma się wprawy.

przeszycie pomocnicze po środku skrzydeł

8a. przeszycie pomocnicze po środku skrzydeł

ścieg za igłę

ścieg za igłę

mocowanie skrzydeł na plecach

8b. mocowanie skrzydeł na plecach

I tilda golas jest gotowa.

Jutro wieczorem druga część tutorialu o szyciu tildy poświęcona włosom, ubraniom, malowaniu buziek i wszelkim pracom wykończeniowym. Jeśli macie jakieś pytania nt szycia tild – zadawajcie je w komentarzach pod tutorialem. Jutro odpowiem na wszystkie wątpliwości. Czekam też na Wasze sugestie jakie tutoriale prezentowe chcielibyście zobaczyć w grudniu u mnie na blogu.

moja gotowa tilda

moja gotowa tilda

Zapisz