Tagi

, , , , , , , , , , ,

English translation will be added on Wednesday.

Polish: Wczoraj pokazałam jak wykroić i uszyć anioła tildę. Dziś druga część tutorialu o szyciu tild poświęcona robieniu włosów, szyciu ubranek i wszelakim pracom wykończeniowym.

WŁOSY

Tildowe włosy można wykonać na wiele sposobów – z resztki włóczki, z wełny czesanki, ze specjalnych syntetycznych włosów dla lalek. Ja wykorzystuję włóczkę średniej grubości.

Najpierw zrób zapas włosów do przyszywania. Potnij włóczkę na równe kawałki co najmniej 2razy dłuższe od końcowej długości włosów. Pamiętaj, że zaplatanie warkoczy i innych fryzur skraca znacznie grzywę anioła. Za długie włosy łatwo przytniesz. Za krótkie będzie trzeba odpruć i zacząć od nowa.

Im więcej zawijasów, ozdób i „zamieszania” na głowie anioła tym więcej punktów, w których można przymocować włosy do głowy. Jako ozdoby można wykorzystać gotowe kwiatki z pasmanterii, guziczki, cekiny, kokardki, drobne sztuczne kwiaty, skrawki tiulu oraz koronek. Włosy przyszywamy i mocujemy nitką w kolorze włosów aby była ona jak najmniej widoczna.

  •  Najłatwiejszy sposób montażu włosów.

Przyszyj kępkę włóczki na czubku głowy anioła i załóż mu czapkę/chusteczkę co zamaskuje nieestetyczną łysinę ale w momencie zdjęcia czapki cała fuszerka wychodzi na jaw.

  • Kitki, warkocze, koczki po obu stronach głowy.

Przyszyj włosy na środku głowy ściegiem za igłę tworząc w ten sposób przedziałek. Następnie przyszyj włosy po obu stronach głowy anioła w okolicy uszu. Zapleć warkocze, koczki, itp. Ten sposób wykorzystałam szyjąc kiedyś anioła dla Majki.

koczki ozdobione kwiatkami

koczki ozdobione kwiatkami

  • Kucyki, koki i inne fryzury zebrane na karku lub pośrodku głowy.

Przyszyj włosy dookoła głowy na linii skroni. Zrób sobie pomocniczą linię ołówkiem, żeby wyszło równo. Kawałki włoczki przyszywasz na środku długości. Ja przyszywałam po 2 niteczki na jeden raz ściegiem za igłę, więc za każdym razem dodawałam po 4 włosy. Potem złap włosy na czubku głowy/na karku i zeszyj razem mocując jednocześnie do głowy anioła.

Pozaplataj wszystkie warkocze itp i na sam koniec wyrównaj końcówki. Przyszyj ozdoby i wykorzystaj tę okazję do lepszego przytwierdzenia włosów do głowy. W ten sposób zapobiegając późniejszemu przesuwaniu się włosów.

IMG_3261

IMG_3275

IMG_3277   IMG_3281

IMG_3283

IMG_3336

* Ostatnio znalazłam fajny rosyjski tutorial jak zrobić włosy z tasiemki atłasowej. Jest to metoda bardzo czasochłonna ale jakże efektowna – włosy wyglądają bardzo naturalnie.

UBRANIA

Każdy szablon na wykonanie tildy zawiera elementy niezbędne do uszycia ubrań. Nie musisz się ich niewolniczo trzymać. Ubrania tildowe to bardzo uproszczone wykroje na normalne ubrania i generalnie opierają się na prostokątach i trapezach.

Ubranka na tildach przytulankach dla małych dzieci i tildach – zaszywamy na lalkach na amen.

Ubranka na lalkach, które będą przebierane i rozbierane muszą być łatwe do zakładania i zapinania. Najlepiej wykorzystać do tego małe zatrzaski.

Pamiętaj o dokładnym zakańczaniu nitek i obrzuceniu brzegów aby szwy nie strzępiły się. Czasami wystarczy przyciąć tkaninę nożyczkami ząbkowanymi :). Innym przydatnym drobiazgiem jest termo taśma do podkładania brzegów. Odwrotnie niż w prawdziwych ubraniach najpierw podłóż brzegi termo taśmą, a potem zszyj całe ubranko.

  • sukienka

Sukienka dla mojej tildy powstała po zmodyfikowaniu wykroju na golf. Ma rozcięcie na plecach (na skrzydła) i z braku zatrzasek zapięta jest na guziczek.

IMG_3297

IMG_3299

IMG_3301

IMG_3311

IMG_3314

* Kilka rosyjskich tutoriali o szyciu sukienek: sukienka codzienna, sukienka balowa, malutkie tutu dla tildy.

  • buty

Buty najlepiej wykonaj z cienkiego filcu albo innej niestrzępiącej się tkaniny. Buty mojego anioła ozdobione są kokardkami i metalowymi dzwoneczkami.

IMG_3289

IMG_3291

IMG_3292

IMG_3330

IMG_3328

IMG_3333

IMG_3334

  • komin

Komin zrobiłam z resztki amarantowej włóczki ściągaczem 2×2. Robiłam na drutach 4.5, 32 oczka, 24 rzędy. Komin możesz zrobić z kawałka ściągacza od starego swetra, pamiętaj tylko aby złapać wszystkie oczka. Prostokąt ściągacza zszywamy w tubę i zakładamy aniołowi na szyję.

IMG_3316

IMG_3317

IMG_3320

BUŹKA

Buzie anioła możemy wyszyć muliną albo namalować, np farbkami akrylowymi do tkanin lub pisakami do tekstyliów. Jeśli chcesz namalować buźkę swojemu aniołowi najpierw wykonaj próbę na zbędnym skrawku tkaniny (niebezpieczeństwo powstania kleksów). Jeśli masz chociaż cień podejrzenia, że na buzi mogą zrobić się kleksy – lepiej wszystko wyszyj. Potencjalny kleks na twarzy jest nie do naprawienia i zrujnuje całą lalkę!

Oryginalne skandynawskie tildy mają wąskie głowy i bardzo schematyczne twarzyczki – oczy zaznaczone 2 kropkami plus delikatne rumieńce. Ale jeśli masz ochotę i pewną rękę :) możesz namalować więcej szczegółów – usta, rzęsy, brwi, co tylko chcesz.

Buźka mojego anioła namalowana jest farbkami akrylowymi do tkanin Decorfin.

zbliżenie na buźkę

zbliżenie na buźkę

Anioł gotowy.

Jeśli macie jakieś pytania na temat szycia tild – zadawajcie je w komentarzach pod tutorialem. Czekam też na Wasze sugestie jakie tutoriale prezentowe chcielibyście zobaczyć w grudniu u mnie na blogu.

PS. Na blogu El rincón de Chelo znajdziecie dużo innych tildowych tutoriali. Blog jest po hiszpańsku ale od czego macie Google Translate? :)

moja gotowa tilda

gotowa tilda

mój gotowy anioł

gotowa tilda

Zapisz

Reklama