Tagi

, , , , , , , , , , , , ,

English: English translation will be hopefully added one day.

Polish: Osoby lubiące styl lat 50tych pewnie nie raz zastanawiały się jak uszyć tiulową halkę z falbanami w stylu retro. Oto tutorial prezentujący najłatwiejszy i najoszczędniejszy sposób na uszycie sztywnej tiulowej halki. Wystarczy długa linijka (bez cyrkla krawieckiego!), a zszywanie prosto ciętych falban sprawi, że nie zmarnuje się ani kawałeczka tiulu. Dzięki sprytnemu rozmieszczeniu falban dodajemy objętości w okolicy kolan, a nie w talii – w końcu nosząc retro spódnice chcemy mieć talię osy :).

szycie na maszynie, spódnica z półkola, spódnica lata 50te, spódnica retro, szycie ubrań, retro skirt, sewing, making clothes

Głównym zadaniem sztywnej tiulowej halki jest unoszenie i nadawanie objętości spódnicom krojonym z koła albo z półkola, które są charakterystyczne dla Dior-owego stylu New Look popularnego w latach 50tych. Halki do tańca szyje się trochę inaczej – podszewka jest w nich krojona z koła (a nie w kształcie A) i wtedy niezbędne jest posiadanie w/w cyrkla krawieckiego.

Zanim przystąpisz do cięcia materiału musisz dokładnie wymierzyć i ustalić długość halki. Długość halki powinna być dopasowana do długości spódnic, które będziesz zakładać na halkę. IMHO halki nie powinno być widać spod spódnicy przy staniu i chodzeniu! Jedynie kiedy się siedzi może być widać trochę falban. Moja halka ma długość 60cm co przy moim wzroście daje długość 2cm pod kolanem, ale klasyczna długość z lat 50tych to długość w pół łydki.

1. potrzebne materiały

1. potrzebne materiały

Potrzebne materiały:

 • 0,6 – 1 m śliskiej wiskozowej lub jedwabnej podszewki,
 • jakikolwiek wykrój na spódnicę o linii A (ale nie biodrówkę!)
 • 1m nierozciągliwej bawełnianej taśmy o szerokości 4cm,
 • mnóstwo* sztywnego tiulu
 • 1 zatrzaska albo guzik
 • nici

* Ilość potrzebnego tiulu zależy od długości gotowej halki, a konkretnie od długości 2 i 3 falbany.

 • Na halkę o długości 60 i 70 cm potrzebujemy 5,5 metra tiulu o szerokości 1,5 metra.
 • Na halkę długości 100 cm potrzebujesz 7,5 metra tiulu o szerokości 1,5 metra.

Oto schemat długości falban w halkach o długości 60-70-80-90-100 centymetrów. Tiulu nie trzeba obrzucać bo nie strzępi się. Do wysokości 1 i 2 falbany należy dodać po 1 cm na szew łączący. W pozostałych miejscach naszywasz falbany na wierzch więc nie dodajesz tam nic na szwy.

Sztywny tiul jest niezastąpiony w dodawaniu objętości spódnicy ale trochę drapie dlatego niezbędna jest podszewka.

1. schemat

2. schemat

KROJENIE

Skrój podszewkę wg dowolnego wykroju na spódnicę o linii A, dodając po 1,5 cm na szwy i 3cm na podłożenie dołu. Podszewka ma mieć miejsce na zapięcie pośrodku tyłu. Gotowa podszewka ma być o 5-10 cm krótsza od warstwy tiulowej.

Skrój falbany. Na szwy dodajemy 1cm. Wysokość falban sprawdź na powyższym schemacie. Długość falban jak poniżej:

 • 1sza falbana:  2 metry szerokości
 • 2ga falbana: 3 x 2 metry = 6 metrów szerokości
 • 3cia falbana: 3 x 6 metrów = 18 metrów szerokości

Przy takich ilościach materiału nie szkodzi jeśli wyjdzie Ci falbana nawet o kilkadziesiąt centymetrów krótsza albo dłuższa – nic nie będzie widać. W mojej halce 1sza falbana ma tylko 1,5 metra długości (bo używałam tiulu z odzysku), 2ga – 6 metrów (4 razy więcej), 3cia- 17 metrów (więcej już nie miałam).

SZYCIE PODSZEWKI

Zszyj szwy boczne i zaszewki na podszewce. Pamiętaj aby zostawić górne 16,5 cm tylnego szwu niezaszyte, tak aby można było zakładać halkę. Podwiń dolną krawędź podszewki. Wyprasuj całość.

Zrób pasek z taśmy bawełnianej. Odmierz odpowiednią długość tasiemki, czyli obwód twojej talii + 3 cm. Najpierw naszyj jedną krawędź taśmy na podszewkę – dla ułatwienia możesz najpierw całość sfastrygować. Złóż tasiemkę wpół ukrywając brzeg podszewki pomiędzy dwiema warstwami taśmy. Zszyj razem zygzakiem. Wyciągnij fastrygę. Wyprasuj. Przyszyj zatrzaskę.

3

3. zszyj boczne szwy i zaszewki na podszewce, podwiń dolną krawędź

4

4. przyszyj 1 krawędź paska z taśmy do podszewki (ułatw sobie szycie fastrygując najpierw całość)

5

5. przyszyj krawędź paska do podszewki – widok od lewej strony

6

6. złóż pasek na pół i poszyj zygzakiem

7

7. przyszyj zatrzaskę

SZYCIE TIULU

Najpierw zszyj falbanę nr 1 z falbaną numer 2. Falbana numer 2 musi być mocno zmarszczona! Zszyj krótkie boki połączonych falban. Pamiętaj aby zostawić niezaszyte 5 cm u góry falbany numer 1, tak aby można było swobodnie zakładać gotową halkę.

8

8. zszyj 1 i 2 falbanę

9

9. zszyte falbany nr 1 i 2

Zaznacz na podszewce odległość 10 cm od talii. Przymarszcz górną krawędź 1szej falbany i naszyj na podszewkę. Dla ułatwienia sugeruję najpierw całość sfastrygować przed szyciem.

10

10. zaznacz na podszewce odległość 10 cm od talii

9

11. przyszyj górną krawędź 1szej falbany do podszewki

12

12. ja poszyłam 2 razy – 1x ściegiem prostym i 1x zygzakiem

Na koniec naszyj najdłuższą falbanę numer 3 (mocno zmarszczoną) na środku wysokości falbany numer 2. Krawędzie 2 i 3 falbany mają być równe! Przypominam też, że krawędzie tiulowych falban mają być o 5-10 cm dłuższe od podszewki

różne metody na marszczenie. Można marszczyć:

 • ręcznie za pomocą fastrygi,
 • maszynowo – poszukaj w swojej instrukcji obsługi maszyny odpowiedniego rozdziału!
 • przy użyciu szpilek

Ja stosowałam metodę marszczenia ze szpilkami. Owszem jest ona trochę czasochłonna ALE daje równomierne zmarszczenie i nie marnuje się nici tak jak przy marszczeniu maszynowym, poza tym mam w tym wprawę :).

11

13. marszczenie tiulowej falbany

I tiulowa retro halka gotowa! W sumie łatwizna, no nie? A jaki efekt!

Jutro zapraszam na tutorial jak uszyć spódnicę z półkola w stylu lat 50tych.

PS. Tani tiul we wszystkich kolorach tęczy można kupić na Allegro. Wybierajcie raczej ten o mniejszych oczkach (1 mm).

Zapisz

Reklama