Tagi
blog krawiecki, blog o szyciu, darmowe wykroje krawieckie, krawiectwo, nauka szycia, strony z wykrojami krawieckimi, tutorial jak uszyć, tutoriale krawieckie, wykroje Burda, wykroje krawiecki online, wykroje krawieckie, wykroje Simlicity
English: If you ever wondered where you can find sewing patterns online just click on the links below. All the sites are in English.
Polish: Mój post o wykrojach z internetu napisany w marcu 2011 trochę już się zdezaktualizował więc zapraszam do lektury całkiem nowego spisu najlepszych stron internetowych z wykrojami krawieckimi.
Sami wiecie jak to jest z Burdą – z jednej strony się ją kocha, z drugiej nienawidzi. Kocham Burdę za przystępną cenę ale nienawidzę nagminnych przedruków, pseudo wykrojów typu prostokąt zszyty po bokach oraz majstrowania photoshopem przy zdjęciach uszytych modeli. Czasami więc rozglądam się na boki w poszukiwaniu alternatywy…
Jeśli również szukacie wykrojów krawieckich w sieci to mogę polecić Wam kilka sprawdzonych miejsc. Niektóre oferują darmowe wykroje, niektóre je sprzedają. Czasami kupuje się wykroje papierowe, które są przysyłane zwykłą pocztą na adres domowy, a czasami płaci się za plik pdf zawierający wykrój do samodzielnego sklejenia.
Zacznijmy od samej Burdy!
http://www.burdastyle.com/patterns – To chyba najpopularniejsza strona z wykrojami online. Są tu zarówno wykroje darmowe jak i płatne, wszystkie dostępne w wersji elektronicznej. Niestety w porównaniu do kolekcji darmowych zbiorów sprzed kilku lat obecnie (2013) dostępna jest za darmo jedynie mizerna garstka mało ciekawych modeli.
Osobiście uważam, że wydrukowanie, wycięcie i sklejenie wykroju z pdf to mnóstwo pracy – np wykrój na tunikę ze zdjęcia poniżej miał ok 30 części i sklejałam go cały wieczór. Szybciej byłoby narysować własny. Poza tym cenowo w ogóle się to nie opłaca. Jako ciekawostkę dodam, że pierwszy „normalny” czyli papierowy numer Burdy ukazał się w Stanach dopiero w październiku 2013!
.
http://www.burdastyle.de/ – Osobom znającym język niemiecki polecam tę wersję strony Burdy. Jest naprawdę super i zawiera zupełnie inne rzeczy niż strona angielskojęzyczna, dużo tutoriali i fajnych inspiracji. Uważam też, że niemiecka Burda jest znacznie fajniejsza niż polska – ma dwa razy więcej stron, artykuły o rękodziele, inspiracje szyciowe, pomysły na DIY i dekoracje domowe, itd.
http://www.burda.pl/sklep/ – Na nowej stronie polskiej Burdy w końcu można kupić wykroje „w kopertach”. Obecna cena zestawu to 15zł za kopertę. Na razie jest mały wybór wykrojów (porównując do strony US i niemieckiej) ale ciągle dodawane są nowe. W ogóle nie opłaca się kupować kopert dla pań i panów bo w zestawie ma się tylko jeden wykrój w kilku wersjach np. koszula w wersji z rękawem i bez. Natomiast niektóre koperty z wykrojami dla dzieci są CZADOWE i zawierają kilka modeli plus do tego np. jeszcze jakieś zabawki.



http://www.sewingpatterns.com/ – Ta strona oferuje wykroje krawieckie ponad 40 różnych firm. Wykroje są płatne i dostępne w wersji papierowej i elektronicznej. Czasami są promocje i przeróżne obniżki wiec radzę ich wypatrywać bo wtedy warto się obkupić. Strona po angielsku, a ceny w dolarach. Darmowych wykrojów jest w tej chwili dokładnie… 7 sztuk.
Kolejne 4 strony należą do jednej firmy http://www.mccall.com/ i sprzedają wykroje zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej. (Dostępne są także na http://www.sewingpatterns.com/.) Średnio raz w miesiącu McCall robi spore promocje więc warto zaglądać i porównywać ceny. Linki:
• http://mccallpattern.mccall.com/ – klasyka,
• http://voguepatterns.mccall.com/– modne odważne fasony, często sygnowane nazwiskami znanych projektantów, drogo ale moim zdaniem warto,
• http://butterick.mccall.com/ – klasyka, czasami trochę babciowata,
• http://kwiksew.mccall.com/ – łatwe modele dla początkujących, szybkie do uszycia, młodzieżowa rozmiarówka.
Kolejna strona z wykrojami to http://www.simplicity.com/, na której można kupić wykroje w kopertach o różnych stopniach trudności a także tkaniny oraz wszelkie materiały i przydasie potrzebne do wykonywania przeróżnego rękodzieła (począwszy od nici i włóczek, a skończywszy na maszynach do szycia i żelazkach). Strona zawiera też darmowe szablony i tutoriale oraz forum dyskusyjne.
Na stronie można kupić wykroje:
– Simplicity – droższe i trudniejsze (od 10USD wzwyż), koperta zawiera jeden wykrój z kilkoma wariantami danego modelu, a czasami kilka modeli typu sukienka + pasująca marynarka,
– New Look – tańsze i łatwiejsze (4,29 USD), koperta zawiera jeden wykrój z kilkoma wariantami danego modelu,
– Burda – wiadomo,
– kolekcje specjalne Simplicity np. Project Runway, Fit to Petite, Sewing for Dummies, Disney (wykroje na sukienki księżniczek z bajek), Vintage (boskie przedruki wykrojów z dawnych lat).
Simplicity jest SUPER! W Polsce magazyn „Anna” przedrukowuje ich wykroje, niestety nie te najfajniejsze. Na stronie można znaleźć wykroje na wszystko – suknie ślubne, bieliznę, pierdółki do domu, akcesoria, kostiumy karnawałowe, odzież męską, damską, plus size i dziecięcą. Na stronie często zdarzają się atrakcyjne promocje cenowe i wtedy naprawdę opłaca się zamówić kilka kopert.
Innym znaleziskiem internetowym jest Lekala Sewing Patterns. Jest to młoda rosyjska firma, na której można zamówić wykrój dopasowany do własnych wymiarów. Przysyłany jest on w formie pdf na skrzynkę mailową. Wykroje są płatne i kupuje się je w pakietach (płacimy kartą kredytową, Pay Palem lub smsem rosyjskich telefonii komórkowych). Wystarczy wybrać model, podać swoje wymiary i adres mailowy, zapłacić, a za chwilę przychodzi wiadomość z gotowym wykrojem do wydrukowania i sklejenia. Na stronie dostępnych jest też kilka darmowych modeli do wypróbowania. Linki:
– http://leko-mail.ru/ – strona rosyjskojęzyczna,
– http://www.leko-mail.net/ – strona anglojęzyczna,
– https://www.facebook.com/lekala.co – fanpage facebookowy.
W internecie można znaleźć sporo niezależnych twórców wykrojów krawieckich, wystarczy dobrze poszukać. Na Etsy.com jest cała kategoria z wykrojami w pdf (patterns -> sewing pattern). W chwili pisania tego postu Etsy wylistowało 27,000 przedmiotów w w/w kategorii jest więc w czym przebierać. Są tam wykroje na ubrania, torby, zabawki, bieliznę, domowy dekor i wiele innych rzeczy. Jeśli interesują Was takie oryginalne nieopatrzone wykroje polecam zajrzeć na spis „Independent Pattern Designers” na blogu A Good Wardrobe.
Poza tym na Pinterest.com jest MNÓSTWO zeskanowanych książek i szablonów z wykrojami. Trzeba wpisać w wyszukiwarkę sewing patterns (albo np. retro sewing pattern, blouse pattern, tilda patterns) i potem cierpliwie przeglądać wyniki. Znacie Pinterest, co nie? Uprzedzam – wciąga straszliwie!
Na zakończenie chciałabym napisać jeszcze o kilku fajnych stronach i blogach o szyciu:
– Pattern Review – recenzje różnych wykrojów krawieckich (Burda, Simplicity, itp, itd), lekcje szycia online oraz forum dyskusyjne, na którym można poprosić o pomoc. Strona ma prawie 270,000 użytkowników;
– Pattern Pile – wykroje, tutoriale i porady dla szyjących torebki;
– FreeNeedle – darmowe (!) tutoriale krawieckie i wykroje;
– Craftsy – wykroje, tutoriale i lekcje video na temat wszelakiego rękodzieła, np. szycie ubrań, szycie patchworku, dzierganie, szydełkowanie, haftowanie, etc. Niektóre są darmowe, za inne trzeba płacić. W/w lekcje wideo są bardzo rzetelne;
– Moldes moda por medida – blog pokazujący jak przerabiać podstawowe wykroje żeby uszyć cuda niczym z pokazów mody. Wszystkie instrukcje są obrazkowe.
To tyle. Jeśli znacie jeszcze jakieś inne fajne strony to dajcie znać w komentarzach.
Niedawno odkrylam Twojego bloga i wsiaklam. Niestety stron z wykrojami nie znam. Bo szycie odstawilam kilka lat temu (do czasu az dzieci podrosna), a wtedy blogowanie nie bylo takie popularne. Ja czesto bralam wykroje z wloskiego czasopisma Modelina (bylo do kupienia w Polsce). Pewnie za wiele nie pomoglam, ale niemniej cieplo pozdrawiam. Hardaska
Bardzo, bardzo przydatny post:-) dzięki :-)
OOOO bardzo fajny i rzeczywiście przydatny post ale nie rozumiem jak działa ten printerest :(
Tworzysz wirtualną „tablicę korkową” i przypinasz sobie zdjęcia z aktywnymi odsyłaczami do stron. Czyli widząc interesującą rzecz klikasz „Pin It” i już jest na Twojej tablicy. Nie musisz potem szukać w milionie zakładek w przeglądarce, tylko od razu widzisz jasno co jest do czego.
Uwielbiam Pinterest. Tylko to straszliwie wciąga. Bowiem, gdy otworzysz podgląd interesującej rzeczy, to serwis sugeruje pod spodem inne, podobne odnośniki, które mogą Ci się spodobać. I – o zgrozo – czasem można tak przeglądać piny i 3 godziny.
Nawet się rymuje.
Pozdrawiam!
Piękne podsumowanie istoty Pinteresta i jego uzależniającej ciemnej strony :)
Super post, napracowałaś się nad nim. Ostatnimi czasy szukam wykroju na oversizowy płaszcz, i wiem że szyłaś ten z Burdy, i bardzo mi się on podoba. Ale ja potrzebuję krój z prostymi rękawami i kołnierzem….i nie mogę natrafić na nic takiego, a sama nie dam rady zrobić konstrukcji…pomocy…..Pozdrawiam :)
Hmmm, Twój opis płaszcza nic mi nie mówi. „krój z prostymi rękawami i kołnierzem” – co konkretnie masz na myśli?
bardzo fajny post, jasny i czytelny,i rzetelny przede wszystkim! wrzucę sobie do ulubionych i będę sprawdzać wszystkie strony. O niektórych słyszałam, inne to zupełna nowość:)
Fajna lista! Nawet nie wiedziałam, że jest tyle fajnych stron z wykrojami.. :)
O kurcze….a ja wczoraj właśnie dokładnie takie strony sobie katalogowałam! Hhahha! Ale trafiłam, bo tu mam wszytko ;p
Obecnie na Craftsy są bardzo duże obniżki cen kursów multimedialnych, więc polecam zajrzeć na tą stronę w najbliższym czasie. Sama sobie jeden wykupiłam, bo korzystałam już z kilku darmowych i wiem, że na pewno będzie wart swojej ceny.
Pamiętam, że kupiłaś dwa wykroje ze strony leko-mail.ru, korzystałaś już z nich?
Koleżanka odstąpiła mi 2 wykroje ze swojego pakietu. Nie korzystałam, jeszcze nie skleiłam. Każdy wykrój to ze 40 kartek.
Bardzo przydatny post, dzięki!
a papavero? kiedyś tam zaglądałam. szaleństwa nie ma, ale jest za darmo
Jest tak jak piszesz – szaleństwa nie ma, a do tego te wykroje dziwnie na mnie leżą. Wolę już Burdę.
papavero faktycznie ma całkowicie za darmo wykroje, ale… mam wrażenie, ze niezbyt dokładne. na mnie też „dziwnie” leżą. widać to nawet na prezentujących gotowe produkty modelkach.
Twój blog fajny, zostanę tu jeszcze na chwilę :)
a Paper Cut Patterns znasz? http://papercutpatterns.com/ moim zdaniem super ale trochę drogo :/
O, nie znałam. Dzięki!
Hello
a może http://cutpatterns.wordpress.com/ ?
Blog edukacyjny, techniczno-konstrukcyjny nt.:
– samodzielnego tworzenia konstrukcji odzieży na wymiary własne
– z tutoriałami m.in. dla modelowania form
– czy tworzenia własnych dopasowanych wykrojów/szablonów odzieżowych
Wersja dwujęzyczna: Polsko-Angielska
Interesujące :)
I like reading an article that will make men and women think.Also, thanks for allowing me
to comment!
Strasznie dużo jest tych stron, ale to dobrze bo duży wybór i można coś znaleźć wyjątkowego. Przydał by się dostęp do lagowarki, która nam to szybko wykroi, a tylko trzeba będzie zszyć :)
Zgadzam się z komentarzem wyjdzie. Strasznie dużo odnośników. Wiele rewelacyjnych pomysłów!
Warto też poszukać kogoś kto sam wykona konstrukcję i modelowanie na wymiary. :)