Tagi
blog krawiecki, blog o szyciu, dobra maszyna do szycia, jak wybrać maszynę do szycia, krawiectwo, najlepsza maszyna do szycia, szycie na maszynie
English: Some thoughts on how to choose a sewing machine. No English version this time – sorry guys. But you can always use Google Translate.
Polish: Oto obiecany dawno temu post „Jak wybrać najlepszą maszynę do szycia?”. Przez 4 lata prowadzenia bloga o szyciu odpowiedziałam już na setki maili z pytaniami na ten temat :). Mam nadzieję, że po lekturze moich wskazówek będziecie w stanie sami oddzielić ziarno od plew czyli dobre maszyny od bubli.
Zacznijmy od tego, że wiele osób ma zupełnie nierealistyczne oczekiwania względem możliwości maszyn do szycia. Nie istnieje taka maszyna, która uszyje wszystko a do tego będzie kosztować 200zł. Dlatego też przystępując do wybierania sprzętu musicie najpierw zastanowić się co zamierzacie szyć a potem szukać w opisach maszyn poszczególnych funkcji.
Jakie funkcje w maszynie do szycia są Wam potrzebne?
W każdej maszynie niezbędne są:
– szycie do przodu i do tyłu,
– regulowana DŁUGOŚĆ & SZEROKOŚĆ ściegu,
– regulowany docisk stopki,
– możliwość ustawienia igły w pozycji bocznej (niezbędne np przy wszywaniu zamków),
– szycie ściegiem prostym i zygzakiem,
– automatyczne lub półautomatyczne obszywanie dziurki,
– 3 stopki: zwykła, do wszywania zamków, do robienia dziurek.
Czy kupić maszynę mechaniczną czy komputerową?
Moim zdaniem osobom początkującym łatwiej opanować obsługę maszyny mechanicznej. Maszyny mechaniczne mają też taką zaletę, że rzadziej się psują. Maszyny cyfrowe mają więcej funkcji i bajerów, ale są droższe i trudniejsze w obsłudze.
Jakie funkcje i bajery się przydają?
W zależności od tego co zamierzacie szyć potrzebować będziecie:
– szycie ubrań: automatyczne obszywanie dziurki na wymiar guzika, stopka do robienia dziurek, możliwość ustawienia igły w pozycji bocznej, stopka do wszywania zamków, stopka do wszywania zamków krytych,
– szycie patchworków: możliwość wyłączenia ząbków transportera (przy pikowaniu), stopki do pikowania, stopka z transportem górnym, stopka krawędziowa,
– szycie dzianin: overlock i najlepiej jeszcze coverlock (to 2 osobne maszyny),
– szycie ze skóry, skaju, grubego filcu, itp – specjalna maszyna do szycia wyrobów skórzanych. Miękkie skórki i skaje można szyć na zwykłej maszynie przy użyciu stopki teflonowej,
– szycie ubrań na skalę przemysłową (własna firma odzieżowa) – maszyna półprzemysłowa lub przemysłowa, która szyje szybciej od zwykłej maszyny „domowej”,
– szycie domowego dekoru (bieżniki, poduszki, podkładki, etc) – ściegi ozdobne, hafciarka (jest to osobna maszyna).
Możliwości każdej maszyny „domowej” można zwiększyć dokupując różne stopki wykonujące konkretne rzeczy.
Hafciarka nie wykonuje żadnych ściegów prostych jedynie haftuje na tamborku wiec niczego na niej nie uszyjecie. Do hafciarek nie kupuje się stopek tylko program graficzny do przygotowywania wzorów albo/i gotowe wzory do załadowania na maszynę. Hafty mogą być wykonywane 1 kolorem albo kilkoma i wtedy w czasie pracy maszyny trzeba zmieniać nić.
Overlock i coverlock to osobne maszyny, które mogą od razu obcinać materiał przy szwie. Ścieg „overlockowy” w maszynie domowej to nie to samo!
Kiedy ustalicie czego potrzebujecie od maszyny następnym krokiem jest wyznaczenie budżetu. Za 400-500zł można już kupić porządną fajną maszynę – listę takich maszyn znajdziecie w poście pt. „Dobre i tanie maszyny do szycia dla początkujących wg LRT”.
Po ustaleniu budżetu wchodzicie na strony oficjalnych dystrybutorów i przeglądacie opisy maszyn, które mieszczą się w Waszym budżecie. Wyszukujecie w opisach maszyn konkretnych funkcji, np. automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika jeśli chcecie szyć odzież.
Dobre maszyny produkują: Janome, Husqvarna, Elna, Juki, Bernina, Brother, Pfaff. Singer i Toyota mają lepsze i gorsze modele.
Kupno dobrej maszyny to inwestycja na lata, która zwróci się po wielokroć. Dużo rozsądniej jest zaoszczędzić i kupić lepszą maszynę niż wydawać kasę na tani bubel, który będzie Was doprowadzać do szału. Jeśli Wasz budżet starcza na upatrzoną maszynę to super. Jeśli nie to najpierw porównajcie ceny w innych sklepach przy pomocy stron typu Ceneo, Nokaut, etc. Możecie też polować na promocje w sklepach internetowych i stacjonarnych, poszukać kodów zniżkowych, wypatrywać okazji na Allegro i Tablica.pl, kupić tzw. maszynę powystawową albo używaną w komisie lub na Allegro, a także próbować szczęścia w różnych konkursach.
Kiedy wybierzecie kilka modeli maszyn, które mieszczą się w założonym budżecie i posiadają niezbędne funkcje wtedy zabieracie się za wyszukiwanie opinii na temat danego modelu maszyny. Jak to zrobić? Google! Jest z tym trochę roboty ale chyba wolicie wiedzieć jak dana maszyna sprawuje się w realu. Przykładowe frazy do wyszukiwania:
– maszyna XYZ opinie
– maszyna XYZ recenzja
– maszyna XYZ problemy
– XYZ opinion
– XYZ review
– XYZ problems
Jeśli znacie niemiecki, hiszpański, francuski, etc, poszukajcie opinii również w innych językach. Dużo recenzji maszyn znajduje się na Ceneo.pl, Amazon.com oraz forach krawieckich, a na Youtube można znaleźć filmiki z recenzjami i demonstracjami konkretnych modeli. Tak właśnie powstała moja lista dobrych i tanich maszyn do szycia – 2 dni googlania, przeglądania recenzji i oglądania filmików na Youtube.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Najlepiej żeby maszyna miała stopki z systemem matic (montowane zatrzaskowo) wtedy będą do niej pasować stopki od innych maszyn z tym systemem. Np. stopki od mojej Janome pasują do maszyn Husqvarny i Silver Crest.
- Kolejną kwestią są bobinki (szpuleczki wkładane do środka maszyny). Do większości sprzętu pasują uniwersalne szpuleczki ale zdarzają się maszyny, do których pasują tylko bobinki innej wielkości. Wtedy jesteście skazani na kupowanie „firmowych” szpuleczek w odpowiednim rozmiarze.
Jeśli dalej macie wątpliwości możecie udać się do sklepu stacjonarnego z maszynami do szycia na oględziny i demonstrację. Wiadomo, że nie każdy mieszka w Warszawie czy Wrocławiu ale może warto wsiąść w auto albo w pociąg i przejechać się do pobliskiego dużego miasta żeby pooglądać maszyny i nie kupować w ciemno? Zasięgnięcie porady u pracowników w sklepie z maszynymi wcale nie zobowiązuje Was do zakupu w tym miejscu. Możecie sobie pooglądać sprzęt, wypytać o przeróżne rzeczy, a potem np. kupić maszynę przez internet jeśli tak wyjdzie taniej.
Na zakończenie chcę podkreślić żebyście kupowali maszyny w sprawdzonych sklepach internetowych/stacjonarnych i uważali na sprzedawców na Allegro, którzy mają dużo złych i neutralnych komentarzy! Przypominam też, że kupując przez internet macie 14 dni na odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży i poinformowanie o tym fakcie sklepu np mailem, a potem 2 tygodnie na zwrot towaru. Sprzedawca musi oddać Wam pieniądze.
PS. Jak kupiłam moją maszynę?
Obecnie posiadam 2 maszyny. Zazwyczaj szyję na mojej Janome 423S. Jest to maszyna mechaniczna, która kosztuje ok 990zł. Kupiłam ją przez Allegro ale były to aukcje stacjonarnego sklepu z maszynami. Kosztowała w promocji 950zł i dostałam jeszcze 10 stopek Janome gratis.
Mam też maszynę cyfrową – Łucznik Helena 2060. Kosztuje ok 1800zł ale ja wygrałam ją w konkursie. Używam jej do robienia dziurek (7 rodzajów dziurek na wymiar guzika) i wtedy gdy potrzebuję ściegów ozdobnych.
Super tekst, tylko mała uwaga. Na zwrot zakupionych przez internet rzeczy jest tylko 10 dni. Czasami sprzedawcy przedłużają ten okres ale ustawowo jest to tyle. Znaczy jest to trochę bardziej skomplikowany temat – bo to na odstąpienie od umowy jest 10 dni ale wydaję mi się, że lepiej utrwalać ten krótszy termin. Pozdrawiam!
Dzięki :) zaraz naniosę poprawkę w poście.
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U.2014.827), która obowiązuje od 25 grudnia 2014 r.,
14 dni na odstąpienie ;) To tak gwoli ścisłości
Faktycznie! Była nowelizacja w zeszłym roku, zaraz poprawię w poście.
To znaczy mamy 10 dni na odstąpienie odumowy, tzn. że np. w dniu 9tym kontaktujem się ze sprzedawcą i informujemy, że nie chcemy tej rzeczy i ją zwracam i wtedy mamy 14 dni na odesłanie towaru.
Dokładnie – ale niewele osób rozróżnia zwrot towaru i odstąpienie od umowy, więc zawsze lepiej posługiwać się krótszym terminem, bo nawet jeśli wprowadza w błąd, to nie powoduje niekorzystnych skutków.
I’ve learnt something today :) Serio! Nie jestem prawnikiem więc zaraz sobie jeszcze o tym trochę poczytam w necie.
Super podpowiedź, dzięki. A ja cierpliwie czekam na tutek, jak uszyć sukienusię…..
pamiętam, pamiętam :)
Tylko mi napisz proszę ile potrzeba materiału na tę sukienkę retro, bo oczywiście zapasy materiałowe mam;-) ale zamarzyły mi się grochy bawełniane, a jutro będę miała możliwość sobie kupić:-) Ale jestem nudna……sorki:-))))
2,5 metra o szerokości 150cm, jeśli chcesz dłuższą spódnicę to więcej
bardzo fajne porady, niby takie oczywiste i niby wszystko to wiemy ale jak ktos to napisze nagle dostajemy olśnienia
ps. Pozwolę sobie zalinkować ten tekt na (nowym) blogu bielsko szyje
prosze bardzo :)
Świetna notka :)
Nie jestem tylko przekonana, czy faktycznie maszyny komputerowe psują się częściej, niż mechaniczne. Pewnie dużo zależy od marki i ceny. Wśród moich maszyn na razie tylko jedna mechaniczna się popsuła tak, że odmówiła dalszego szycia, w dwóch innych mechanicznych musiałam zgłosić się do serwisu do regulacji (maszyny kilkuletnie), a komputerowe były i są bezawaryjne:)
Łatwość obsługi – tu moim zdaniem komputerowe prowadzą. Na wyświetlaczu pojawia się podpowiedź dot. sugerowanej stopki, nacisku stopki, naprężenia nici (czyli tego, co się ustawia ręcznie), a pozostałe parametry (długość, szerokość ściegu, ustawienie igły) maszyna ustawia samodzielnie po wybraniu ściegu. W mechanicznej to wszystko trzeba ustawić ręcznie, a jak się rzadziej korzysta z określonych ściegów, to trzeba zaglądać do instrukcji.
Wiesz, nie prowadziłam żadnych statystyk :) ale mam takie a nie inne zdanie.
Pingback: OTWARTA SZAFA I…………. | Polskie Rękodzieło
Witam, jestem początkująca i kupiłam łucznika Kinga 2011, w kategoriach sklepu polecona była dla osób szyjących dobrze. Oszczędzałam trochę na maszynę więc wolałam kupić już trochę lepsza (o ile ona taka jest) no i moje oczekiwania co do funkcji też pasowały.
Miałam już do czynienia z maszyną mamy i jakieś tam małe podstawy znam (uszycia worka na kapcie opanowałam do perfekcji), ale jak włączyłam już swoja Kingę 2011 to totalna klapa, ścieg prosty wyszedł luźny, ze chyba ręcznie robię to lepiej a zygzak wyszedł jak ścieg prosty. Nie wiem czy ambicja mnie przerosła i kupiłam za trudną maszynę, czy może ona zalicza się do tych nie polecanych?
Osobiście nie polecam maszyn Łucznika bo to są z nimi same problemy i słaba jakość made in China. Jedyny dobry model Łucznika to Helena, którą posiadam osobiście ale to bardzo droga maszyna za 1800zł.
Nie ma czegoś takiego jak „za trudna maszyna”. Albo źle coś poustawiałaś albo trafiłaś na wybrakowany egzemplarz. Skoro jest na gwarancji to z niej skorzystaj. Ale najpierw poczytaj instrukcję obsługi.
Dziękuje bardzo za odpowiedz, no bo to aż dziwne, że ustawiam napięcie nici i długość ściegu jak w instrukcji a to dalej nic. Chce ja zawieść do krawcowej by ona profesjonalnym okiem ja zobaczyła. Jeszcze raz dziękuje za odpowiedz.
nawlekaj nić górną na podniesionej stopce, to dobrze wejdzie w naprężacz i jeden problem z głowy
Natknołem śię na negatywne opinie na temat łucznika podawano że z łucznika dziśiaj tylko nazwa została a reszta to kicha.
Niestety to prawda. Z dawnych Łuczników pozostała tylko nazwa. NIE POLECAM.
Witam. Mam prośbę o poradę. Dużo myślałam o kupnie Janome DXL603, choć fajne opcje ma TXL607 ale jest o 600zł droższa. Aż tu znalazłam Juki HZL-K85 -w cenie DXL603 a opcje podobne do TXL607. No i mam problem, bo kusi mnie opcja Juki ze względu na ściegi, funkcje i dodatkowe stopki dostępne u niektórych sprzedawców jako gratisy ale Janome same pozytywy w necie. Opinii dotyczących tego modelu Juki niewiele w necie. Czy może ktoś pomoże?
Nigdy w życiu nie szyłam na Juki więc się nie wypowiem na temat ich maszyn. Janome polecam z ręką na sercu.
Jestem na etapie szukania odpowiedniej dla siebie maszyny. Szukam i szukam i od nikogo sie nie moge dowiedziec:jaka maszyna da radę przeszyć 4mm filcu + 1mm skaj? To tworzy gruby materiał, i nie mam pojęcia czy istnieje maszyna krawiecka, która przebrnie przez tą grubość?
Chcę zszywać niesamowicie proste rzeczy i nie chcę żadnej wymyślnej maszyny, bo jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o szycie. Szukam czegoś taniego, co nie padnie po pierwszej próbie szycia. Sądziłam, że nie mam wygórowanych wymagań, a okazuje się, że 5mm materiału do przeszycia to ciężka sprawa.
Będę wdzięczna za podpowiedzi:)
Nigdy nie szyłam takich grubych kombinacji. IMHO potrzebna jest do tego jakaś specjalistyczna maszyna, może jakaś kaletnicza.
oglądałem taką 7000
Przepraszam ale autorka tego tematu zupelnie nie zna sie na maszynach do szycia.Z mojej lektury tej kwestii po kilku godzinach wynika jasno ze jest akurat odwrotnie niz autorka twierdzi.Mam tu na mysli:latwosc obslugi oraz awaryjnosc.Pierwszy punkt-komputer podpowiada wiele ustawien ktore w przypadku maszyn mechanicznych trzeba doczytac w instrukcji.Awaryjnosc to chyba autorka wziela z dziedziny motoryzacji i to z przed 20 lat kiedy to te z „elektronika „psuly sie na potege.Nie dotyczy to zupelnie wspolczesnego sprzetu.Moja rada-zanim ktos sie zabierze za pisanie czegokolwiek-niech najpierw sam sie dowie a nie wprowadza innych w blad.
o totototo :) ja się w ogóle nie znam! ja jestem po anglistyce! od dziś piszcie maile do Krzysztofa i niech on wam radzi!
Jedyne co mogę dodać od siebie a uważnie przeczytałam WSZYSTKIE teksty, bo tez jestem samoukiem. Pan chyba mechanik ma rację . Łatwiej szyje się na maszynie komputerowej, bo zwyczajnie podpowiada jaką stopkę dobrać, łatwiej ją nawlekać. Moja rada NIE KUPOWAC maszyn tanich. Lepiej zbierać dłużej , ale kupić za 1200zł komuputerową Janome czy Elnę. Ja zrobiłam taki podstawowy błąd kupiłam zwykłą tanią przemysłówkę Juki zamiast komputerowej za 5tys. Wtedy pożałowałam tych 3 tysięcy. Dziewczyny postęp technologiczny jest tak szybki, ze za 3 lata będziesz żałowała swojej decyzji, bo pozbyć się taniej maszyny będzie trudno. Nawet szyjąc okazjonalnie szybko odkryjesz, zalety droższej maszyny. Z maszyn trwałych do szycia polecam starego Singera na metalowych częściach. Sprawdzony- tiul i sliskie tkaniny szyje na podłożonym papierze śniadaniowym, cała reszta bez problemów, łacznie z cienkimi skórami. Przeszywa nawet 4wartwy tkanin tapicerskich. Niestety bajerów nie ma. Można zrobic nim dziurki w bluzce i wszyć niektóre guziki, dobry do szycia prostego. Spisz co chce szyć dzisiaj i za 2-3 lata i szukaj maszyny pod tym kątem, nie myśl dopiero się ucze. Malarz uczy się od najlepszych i na dobrych pędzlach to podstawa. BLog JEST SUPER!!!! Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dobra krawcowa by lepszych rad nie udzieliła.
Dzięki za miłe słowa :) też jestem za tym żeby nie kupować tanich maszyn ale łatwo to mówić gdy jest się dorosła osobą z regularną pensją… (i w tej chwili z nostalgią zadumałam nad moimi licealnymi czasami, kiedy to byłam skazana na 30letniego łucznika mojej rodzicielki ^^).
Witam
Przeczytałam wszystkie wasze porady i dalej jestem w kropce:( mam maszyne łucznika 0k 30 lat i cały czas szyje dobrze… chociaż….Szyje dużo zarobkowo ale naprawe odzieży: wszywanie zamków, podwijanie dżinsów itd chodzi o te dżinsy potrzebna mi maszyna mocna bo mój łuczniczek coś ostatnio niedomaga, a nie mogę zostać bez maszyny i przemysłowej też nie mogę bo w punkcie nie mam gniazdka na siłe. Proszę poradźcie jaka byłaby najlepsza
to jest dobry tekst dla tych, ktorzy chcą zacząć szyć i myslą ze na maszynie z supermaketu uszyją wielkie cuda. A niestety do dobrego skrojenia i uszycia trzeba coś więcej. Ja do swojej pracowni krawieckiej czesto kupuje maszyny w sklepie Hillob z Gdyniu. Mają naprawdę dobre urządzenia i na nich juz można wyszyć wiele ciekawych rzeczy.
Proszę doradź…mam zamiar kupić maszynę do szycia i nie wiem w co zainwestować czy overlock, czy też zastanawiam się nad BROTHER BN27. Chodzi mi o ścieg overlokowy, a także elastyczny. Mam zwykłą maszynę niemiecką, ale ma jeden mankament, igła idzie po lewej stronie i problem z wszyciem zamka, ponieważ nie mogę użyć stopki do jego wszycia. Poza tym maszynka szyje bardzo dobrze. Nie szyję tak dużo, ale chciałabym zacząć więcej. Pozdrawiam:)
Najważniejsza jest dobra maszyna, bez overa można się obyć.
Nigdy nie miałam do czynienia z tym Brotherem. Modele Brothera (oraz Singera) są bardzo nierówne – niektóre są super, inne słabizna. Musisz dokładnie posprawdzać opinie na temat danego modelu maszyny. Jak to zrobić? Google! Jest z tym trochę roboty ale chyba wolisz wiedzieć jak dana maszyna sprawuje się w realu. Przykładowe frazy do wyszukiwania:
– maszyna XYZ opinie
– maszyna XYZ recenzja
– maszyna XYZ problemy
– XYZ opinion
– XYZ review
– XYZ problems
Jeśli znasz niemiecki, hiszpański, francuski, etc, poszukaj opinii również w innych językach. Dużo recenzji maszyn znajduje się na Ceneo.pl, Amazon.com oraz forach krawieckich, a na Youtube można znaleźć filmiki z recenzjami i demonstracjami konkretnych modeli.
Witam,
Dziękuję za świetny blog, z którego będę na pewno często korzystała! :)
Chcę zacząć swoją przygodę z szyciem. Zawęziłam wybór do dwóch maszyn – Elny 2300 i Husqvarny E20. Obie używane ale mieszczą się w moim budżecie i przemawiają do mnie ich funkcje i opinie użytkowników. Jednak nie potrafię się zdecydować. Może pomożesz?
Husq E20 – bardzo spoko, szyłam i polecam.
Dziękuję bardzo :)
Niedawno kupiłam tak zachwalaną maszynę do szycia Janome 423S i bardzo się rozczarowałam . próbowałam wszyć zamek do spodni Jeansowych i okazało się to niemożliwe , ponieważ materiał nie mieści się pod stopką. Kolejny problem : do maszyny był dołączony zestaw stopek dodatkowych . Jest to nieporozumienie , ponieważ stopki nie pasują . Poprzeczny drążek w stopce jest za gruby , a więc jest to produkt praktycznie do kosza .
Może ktoś mi podpowie jak wszyć ten nieszczęsny zamek .
Zadzwoń DO SERWISU JANOME. Jeśli przy pakowaniu sprzętu popełniono pomyłkę i do maszyny dołączono stopki od innego modelu to w sklepie wymienią Ci stopki na właściwe. Mam jednak przeczucie, że robisz coś nieprawidłowo i w ogóle szyjesz od niedawna. W 423S stopki montowane są zatrzaskowo, a stopka podnosi się dość wysoko. Jest niemożliwe, żeby pod stopką nie było przestrzeni umożliwiającej na wsunięcie tkaniny.
423S to świetna maszyna. Wszyłam na niej bez problemu dziesiątki, o ile nie setki, zamków.
Pingback: Ambitne plany |
Witam, chcę kupić maszynę”moją pierwszą” tylko nie mogę się zdecydować, zależy mi, aby również łapała dość cienki materiał, proszę mi doradzić jaką wybrać w rozsądnej cenie. Pozdrawiam! :)
Hej. Mogłabyś mi doradzić odnośnie maszyny do szycia (jestem początkująca)? Znalazłam taką na olx: http://olx.pl/oferta/maszyna-do-szycia-lucznik-CID628-IDbVeMr.html#3c21b3cf56 z niską ceną i bliską wysyłką… tylko maszyna wydaje się być strasznie stara i nie wiem czy się skusić?
Nie kupiłabym. To przysłowiowe kupowanie kota w worku. Zwróć uwagę, że napisano: stan dobry. Nie napisano: idealny, ani: bardzo dobry, co daje do myślenia. Czy ona w ogóle działa, jak „gładko” działa, ile kasy trzeba władować w naprawę? Ta maszyna ma z 50 lat – skąd będziesz brać do niej części?
Poza tym jeśli jesteś początkująca to ciężko będzie Ci się uczyć szycia na takim starociu. Technologia poszła naprzód i teraz w maszynach jest wiele ułatwień.
jakiś powud muśiał być żeby ktoś śię pozbył.
Proszę o radę, mam do szycia materiał: dederon i inne materiały śliskie i cienkie, jaką mam kupić maszynę, żeby nie mieć problemów przy szyciu
Podejrzewam, że skoro pytasz mnie o takie rzeczy to jesteś początkującą krawcową. I muszę Cię zmartwić – szycie trudnych tkanin będzie dla Ciebie trudne na każdej maszynie bo po prostu nie umiesz jeszcze dobrze szyć. Tkaniny śliskie i cienkie wymagają dużej wprawy. Sprawę ułatwi kupno DOBREJ maszyny, koniecznie z regulacją docisku stopki. Do tego stopki do trudnych tkanin – z górnym transportem, z rolkami, teflonowa. Plus fastrygowanie przed szyciem.
Ja zaczynam swoją przygodę z krawiectwem, ale rozglądam się za maszyną możliwie wielofunkcyjną, bo nie wiem co będę chciała szyć za rok czy dwa :) niestety, nie mogę znaleźć takiej, która by miała wszystkie funkcje których szukam. zalezy mi na;
-regulacji docisku stopki oraz naprężenia nici
-ściegach elastycznych
-możliwości szycia podwójną igłą
-cenie w okolicy 500 zł (maszyna oczywiście może być używana)
ściegi owerlokowe to teraz standard, tak samo jak wszelkie szlaczki i zygzaczki, choć na nich nie zależy mi w ogóle.
Czy ktoś wie jaka maszyna spełniająca te warunki jest warta polecenia?
No i chciałabym, żeby części były metalowe. Ech, sama zaczynam wątpić w istnienie takiej maszyny :(
https://longredthread.wordpress.com/2013/04/25/dobre-tanie-maszyny-do-szycia-dla-poczatkujacych/
Witam. Bardzo proszę o podpowiedź. Zepsuł się mój stary łucznik i szukam nowej maszyny. Wymarzyłam sobie komputerową. Pani posiada model Łucznika Helena nad którym się zastanawiam (ze względu na różnorodność funkcji) ale boję się chińszczyzny i mam wrażenie, że maszyna będzie mało wytrzymała. Drugą markę, którą biorę pod uwagę jest Janome. Pani posiada obie marki. Po długim odkładaniu udało się uzbierać 2000 zł. Bardzo proszę o podpowiedź. Przy takim budżecie jaki model by Pani wybrała? Szyję głownie dla synka ale bardzo różne rzeczy (od czapeczek po hamaki :-) z filcu, z wielu warstw tkanin, z delikatnych również oraz skóra. Do tej pory nie używałam ozdobnych ściegów, bo nie miałam :-). Podejrzewam że znajdę dla nich zastosowanie. Nie jest to jednak dla mnie priorytet.Ważne jest ustawianie igły w różnych pozycjach, zakańczanie ściegu, nawlekanie igły, ale przede wszystkim różnorodność szytych tkanin. Nie wiem czy regulacja prędkości szycia miałaby dla mnie znaczenie (przy starym łuczniku regulowałam siłą nacisku na pedał i było ok, ale może nowe maszyny mają coś ciekawszego do zaoferowania). Byłam w dwóch sklepach by obejrzeć Helenę ale w żadnym z nich nie zgodzili się na włączenie maszyny, co mnie bardzo zniechęciło do dalszych odwiedzin sklepów.Przepraszam, że się tak rozpisałam, ale bardzo zależy mi na dobrym wyborze maszyny. Nie jestem specem od szycia ale szyję od wielu lat używając głownie podstawowych ściegów. Przy nowej maszynie mam zamiar poznać większość jej możliwości
Najważniejsze:
szycie różnorodnych tkanin
overlock
ściegi elastyczne
możliwość wolnego szycia
automatyczne zakańczanie ściegu i ucinanie nici
i funkcja, której może jeszcze nie znam ale z pewnością znają ją fachowcy i bez niej nie może być maszyny :-)
Absolutnie nie kupuj ŻADNEGO Łucznika. Szkoda kasy na te maszyny. Jadą na dobrej sławie sprzed lat, a sprzedają plastik made in china. Gbybym nie wygrała Heleny w konkursieto NIGDY bym jej nie kupiła za własne pieniądze.
Za 2.000zł możesz kupić świetny sprzęt. Obecnie szyję na tej maszynie i jestem nią zachwycona:
http://eti.com.pl/Katalog/Maszyny-do-szycia-janome/Komputerowa-maszyna-do-szycia-wzmocniona-janome-5060cd.html
Ma wszystkie wymienione przez ciebie rzeczy, prędkosci szycia mozesz regulować suwakiem na obudowie oraz dociskiem pedału, sporo stopek w zestawie oraz STOLIK POWIĘKSZAJĄCY POLE PRACY – super rzecz.
Trochę tańsza acz równie fajna jest jej poprzedniczka:
http://eti.com.pl/Katalog/Maszyny-do-szycia-janome/Maszyny-komputerowe/Maszyna-do-szycia-Janome-QXL605.html
Właśnie tę maszynę kupiła sobie moja przyjaciółka Justyna i jest bardzo zadowolona. Możesz się wypytać Justynę o wrażenia na Fb -> https://www.facebook.com/MamDoKogoSiePrzytulic?fref=ts
Jedna uwaga – na zwykłej maszynie „overlock” to tylko ścieg elastyczny, który wygląda podobnie do ściegu overlockowego. Tak naprawdę overlocki to zupełnie inne maszyny, które mają wbudowany nóż i szyjąc przycinają materiał.
a cena kosmiczna
Bardzo dziękuję. Niesamowita pomoc i tak szybko. Potwierdziłaś moje przypuszczenia. Żal Łucznika , szkoda że przejęli Chińczycy,i że zepsuli markę. Już zaznajamiam się ze wskazanymi modelami :-). Pozdrawiam bardzo gorąco.
http://eti.com.pl/Katalog/Maszyny-do-szycia-janome/Maszyny-komputerowe/Maszyna-do-szycia-Janome-TXL607.html
Czy warto zamienić wszystkie prezenty gwiazdkowe na dodatek do budżetu na zakup tej maszyny ? Zachwyciła mnie i myślę, że to może być ta jedyna wymarzona :-). Te wskazane przez Ciebie spełniają rzeczywiście wszystko co potrzebuję a ta ma jeszcze coś extra :-) (412 szwów, programowanie, alfabet polski )
To jest super maszyna! Ale musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy na pewno będziesz używać tego alfabetu? Bo to dodatek tylu ściegów (każda literka to osobny ścieg) podnosi cenę. Jeśli masz 2 razy wyszyć imię i zapomnieć o literkach to szkoda kasy. Lepiej wydać nadwyżkę funduszy na szmaty :D albo zacząć zbierać na overlocka.
Sama rozważałam zakup TXL607, ale serio – na co by mi były te literki? Reszta wyposażenia i funkcji jest taka sama jak w tych 2 tańszych modelach, o których pisałam wcześniej. Są jednak osoby, którym literki są niezbędne do szycia.
Kupiłam :-). Napiszę czy się przydaje. Pewnie będzie tak jak mówisz :-).Obszywam znajomych w czapeczki dla dzieci i może powyszywam takie małe monogramy z imionami dzieci. Jestem bardzo wdzięczna za Twoją pomoc. Blog super i bardzo się cieszę, że się na niego natknęłam. Teraz czekam z niecierpliwościa na maszyne.
Wspaniale! Trochę Ci zazdroszczę nowej zabawki ;)
Witam serdecznie,
Przyznam, że Twój blog jest niezwykle inspirujący oraz co dla mnie bardzo istotnie czytelny :) Jestem osoba początkującą, ale pamiętam jeszcze jak szyliśmy z siostrami różne rzeczy… Ech czas szybko leci. Zastanawiam sie nad kupnem maszyny do szycia. Już prawie jestem pewna, że chciałabym mieć Janome Easy Jeans 1800 hd. Fakt jest droga, ale przekonało mnie to że można na niej szyć zarówno tiul jak i skórę, no i to Janome… :) Ciekawa jestem jednak Twojej opini na temat tego modelu.
Przypadkiem trafiłam na Twój post.
Ja dostałam starego Łucznika, ale pętelkuje strasznie i postanowiłam kupić nową. Bardzo Ci dziękuję za ten wpis, gdyż jest bardzo wiele przydatnych informacji jeśli ktoś jest zielony w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie
Hej! Bardzo fajny i przydatny wpis :) Widziałam, że ktoś wcześniej pytał o JUKI i to mnie skłoniło do zabrania głosu, ponieważ jestem zadowolona użytkowniczką modelu HZL-F300 i baaaardzo bardzo polecam. Osobiście zdecydowałam się na JUKI ze względu na system obszywania dziurki, który z tego co się orientuje występuje tylko w maszynach tej firmy, a ja kocham guziki. Co mnie miło zaskoczyło poza ta funkcją to wieeele różnych ściegów i 3 czcionki pisma, rewelacja, naprawdę polecam.
ja zastanawiam śię nad janome juno1015 i toyotą super jens j15
Z tych 2 wzięłabym Juno. Z Toyotami nie mam najlepszych doświadczeń – nigdy nie wiadomo na co się trafi.
Witam! Szukam maszyny i czytając co jest niezbędne znalazłam maszynę: BERNINA Sew&Go 3. Niestety nie ma o niej opinii. Czy warto inwestować w taką maszynę? Czy może lepiej kupić coś sprawdzonego:Husqvarna Viking E 10. Podoba mi się jeszcze Brother BQ17 i Janome Juno E1015, niestety nie widzę, aby te maszyny miały regulowany docisk stopki. Może dam radę bez tego :)
moja babcia ma jeszcze jakiś stary model, wciąż na chodzie ;)
Ja na pierwszy ogień nie chciałam decydować się na nic skomplikowanego, sobie wyczytałam, że na początku lepiej stawiać na prostszy model, szyję już swoje pierwsze cudeńka- póki co zrobiłam poszewki na poduszki no ale od czegoś przecież trzeba zacząć ;) szukam własnie porad o szyciu i różnych instrukcji w internecie który okazuje się w tym względzie prawdziwą skarbnicą! w zakładkach mam już tyle stron i blogów że niedługo nie starczy mi doby braknie na samo przeglądanie tego :D
z tym wyborem to niezłe wyzwanie rzeczywiście i sama długo wahałam się pomiędzy przynajmniej kilkoma modelami, ostatecznie wybór padł na bernina bo uznałam że skoro doświadczenie mojej mamy też za nią przemawia to nie mam się co dłużej zastanawiać :) faktycznie pracuje się na ich sprzęcie świetnie i widzę że posłuży mi na lata więc wybór był jak najbardziej trafiony
Jestem totalnie zielona w szyciu czegokolwiek, ale siedzę w domu z córeczką na macierzyńskim i chciałabym zacząć swoją przygodę z krawiectwem, ale nie wiem co z tego wyniknie i nie chce wydawać mnóstwa pieniędzy na maszynę, która by miała stać później w kącie lub piwnicy…chciałabym zapytać co sądzi Pani o modelu Singer promise 1412 lub AEG 376 B i AEG NM 105? na allegro kosztują niewiele ale nie mogę znaleźć opinii… bardzo proszę o podadę :)