Tagi

, , , , , ,

English: Some thoughts on how to choose a sewing machine. No English version this time – sorry guys. But you can always use Google Translate.

1343450034315_2840330
Polish: Oto obiecany dawno temu post „Jak wybrać najlepszą maszynę do szycia?”. Przez 4 lata prowadzenia bloga o szyciu odpowiedziałam już na setki maili z pytaniami na ten temat :). Mam nadzieję, że po lekturze moich wskazówek będziecie w stanie sami oddzielić ziarno od plew czyli dobre maszyny od bubli.

Zacznijmy od tego, że wiele osób ma zupełnie nierealistyczne oczekiwania względem możliwości maszyn do szycia. Nie istnieje taka maszyna, która uszyje wszystko a do tego będzie kosztować 200zł. Dlatego też przystępując do wybierania sprzętu musicie najpierw zastanowić się co zamierzacie szyć a potem szukać w opisach maszyn poszczególnych funkcji.

Jakie funkcje w maszynie do szycia są Wam potrzebne?
W każdej maszynie niezbędne są:
– szycie do przodu i do tyłu,
– regulowana DŁUGOŚĆ & SZEROKOŚĆ ściegu,
– regulowany docisk stopki,
– możliwość ustawienia igły w pozycji bocznej (niezbędne np przy wszywaniu zamków),
– szycie ściegiem prostym i zygzakiem,
– automatyczne lub półautomatyczne obszywanie dziurki,
– 3 stopki: zwykła, do wszywania zamków, do robienia dziurek.

Czy kupić maszynę mechaniczną czy komputerową?
Moim zdaniem osobom początkującym łatwiej opanować obsługę maszyny mechanicznej. Maszyny mechaniczne mają też taką zaletę, że rzadziej się psują. Maszyny cyfrowe mają więcej funkcji i bajerów, ale są droższe i trudniejsze w obsłudze.

Jakie funkcje i bajery się przydają?
W zależności od tego co zamierzacie szyć potrzebować będziecie:
– szycie ubrań: automatyczne obszywanie dziurki na wymiar guzika, stopka do robienia dziurek, możliwość ustawienia igły w pozycji bocznej, stopka do wszywania zamków, stopka do wszywania zamków krytych,
– szycie patchworków: możliwość wyłączenia ząbków transportera (przy pikowaniu), stopki do pikowania, stopka z transportem górnym, stopka krawędziowa,
– szycie dzianin: overlock i najlepiej jeszcze coverlock (to 2 osobne maszyny),
– szycie ze skóry, skaju, grubego filcu, itp – specjalna maszyna do szycia wyrobów skórzanych. Miękkie skórki i skaje można szyć na zwykłej maszynie przy użyciu stopki teflonowej,
– szycie ubrań na skalę przemysłową (własna firma odzieżowa) – maszyna półprzemysłowa lub przemysłowa, która szyje szybciej od zwykłej maszyny „domowej”,
– szycie domowego dekoru (bieżniki, poduszki, podkładki, etc) – ściegi ozdobne, hafciarka (jest to osobna maszyna).

Możliwości każdej maszyny „domowej” można zwiększyć dokupując różne stopki wykonujące konkretne rzeczy.

Hafciarka nie wykonuje żadnych ściegów prostych jedynie haftuje na tamborku wiec niczego na niej nie uszyjecie. Do hafciarek nie kupuje się stopek tylko program graficzny do przygotowywania wzorów albo/i gotowe wzory do załadowania na maszynę. Hafty mogą być wykonywane 1 kolorem albo kilkoma i wtedy w czasie pracy maszyny trzeba zmieniać nić.

Overlock i coverlock to osobne maszyny, które mogą od razu obcinać materiał przy szwie. Ścieg „overlockowy” w maszynie domowej to nie to samo!

Kiedy ustalicie czego potrzebujecie od maszyny następnym krokiem jest wyznaczenie budżetu. Za 400-500zł można już kupić porządną fajną maszynę – listę takich maszyn znajdziecie w poście pt. „Dobre i tanie maszyny do szycia dla początkujących wg LRT”.

Po ustaleniu budżetu wchodzicie na strony oficjalnych dystrybutorów i przeglądacie opisy maszyn, które mieszczą się w Waszym budżecie. Wyszukujecie w opisach maszyn konkretnych funkcji, np. automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika jeśli chcecie szyć odzież.

Dobre maszyny produkują: Janome, Husqvarna, Elna, Juki, Bernina, Brother, Pfaff. Singer i Toyota mają lepsze i gorsze modele.

Kupno dobrej maszyny to inwestycja na lata, która zwróci się po wielokroć. Dużo rozsądniej jest zaoszczędzić i kupić lepszą maszynę niż wydawać kasę na tani bubel, który będzie Was doprowadzać do szału. Jeśli Wasz budżet starcza na upatrzoną maszynę to super. Jeśli nie to najpierw porównajcie ceny w innych sklepach przy pomocy stron typu Ceneo, Nokaut, etc. Możecie też polować na promocje w sklepach internetowych i stacjonarnych, poszukać kodów zniżkowych, wypatrywać okazji na Allegro i Tablica.pl, kupić tzw. maszynę powystawową albo używaną w komisie lub na Allegro, a także próbować szczęścia w różnych konkursach.

Kiedy wybierzecie kilka modeli maszyn, które mieszczą się w założonym budżecie i posiadają niezbędne funkcje wtedy zabieracie się za wyszukiwanie opinii na temat danego modelu maszyny. Jak to zrobić? Google! Jest z tym trochę roboty ale chyba wolicie wiedzieć jak dana maszyna sprawuje się w realu. Przykładowe frazy do wyszukiwania:
– maszyna XYZ opinie
– maszyna XYZ recenzja
– maszyna XYZ problemy
– XYZ opinion
– XYZ review
– XYZ problems
Jeśli znacie niemiecki, hiszpański, francuski, etc, poszukajcie opinii również w innych językach. Dużo recenzji maszyn znajduje się na Ceneo.pl, Amazon.com oraz forach krawieckich, a na Youtube można znaleźć filmiki z recenzjami i demonstracjami konkretnych modeli. Tak właśnie powstała moja lista dobrych i tanich maszyn do szycia – 2 dni googlania, przeglądania recenzji i oglądania filmików na Youtube.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Najlepiej żeby maszyna miała stopki z systemem matic (montowane zatrzaskowo) wtedy będą do niej pasować stopki od innych maszyn z tym systemem. Np. stopki od mojej Janome pasują do maszyn Husqvarny i Silver Crest.
  • Kolejną kwestią są bobinki (szpuleczki wkładane do środka maszyny). Do większości sprzętu pasują uniwersalne szpuleczki ale zdarzają się maszyny, do których pasują tylko bobinki innej wielkości. Wtedy jesteście skazani na kupowanie „firmowych” szpuleczek w odpowiednim rozmiarze.

Jeśli dalej macie wątpliwości możecie udać się do sklepu stacjonarnego z maszynami do szycia na oględziny i demonstrację. Wiadomo, że nie każdy mieszka w Warszawie czy Wrocławiu ale może warto wsiąść w auto albo w pociąg i przejechać się do pobliskiego dużego miasta żeby pooglądać maszyny i nie kupować w ciemno? Zasięgnięcie porady u pracowników w sklepie z maszynymi wcale nie zobowiązuje Was do zakupu w tym miejscu. Możecie sobie pooglądać sprzęt, wypytać o przeróżne rzeczy, a potem np. kupić maszynę przez internet jeśli tak wyjdzie taniej.

Na zakończenie chcę podkreślić żebyście kupowali maszyny w sprawdzonych sklepach internetowych/stacjonarnych i uważali na sprzedawców na Allegro, którzy mają dużo złych i neutralnych komentarzy! Przypominam też, że kupując przez internet macie 14 dni na odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży i poinformowanie o tym fakcie sklepu np mailem, a potem 2 tygodnie na zwrot towaru. Sprzedawca musi oddać Wam pieniądze.

PS. Jak kupiłam moją maszynę?
Obecnie posiadam 2 maszyny. Zazwyczaj szyję na mojej Janome 423S. Jest to maszyna mechaniczna, która kosztuje ok 990zł. Kupiłam ją przez Allegro ale były to aukcje stacjonarnego sklepu z maszynami. Kosztowała w promocji 950zł i dostałam jeszcze 10 stopek Janome gratis.
Mam też maszynę cyfrową  – Łucznik Helena 2060. Kosztuje ok 1800zł ale ja wygrałam ją w konkursie. Używam jej do robienia dziurek (7 rodzajów dziurek na wymiar guzika) i wtedy gdy potrzebuję ściegów ozdobnych.

1343715419875_5136476

Reklama