Tagi

, , , , , , ,

Polish: Co tu dużo pisać – książka „Szycie to takie łatwe” to dla mnie krawieckie odkrycie roku! Moja szyjąca koleżanka Hania poleciła mi ją słowami „to najlepsza książka o krawiectwie jaką miałam w rekach” a trzeba przyznać, że Hania szyje jak PRO i zna się na rzeczy. Po przeczytaniu pożyczonego egzemplarza Hani przystąpiłam do misji poszukiwania własnej książki. Nie było łatwo albowiem pozycja została wydana w 1994 roku i nie było żadnych dodruków. Przeszukałam Allegro, Chomikuj, kilka szczecińskich i internetowych antykwariatów i nic. Aż w końcu szczęście się do mnie uśmiechnęło gdyż Joulenka zaproponowała mi wymianę książkową, na którą ochoczo przystałam.

Książka ma 224 strony i zawiera WSZYSTKO co może przydać się w szyciu domowej krawcowej. Znajdziecie tutaj rozdziały o:

  • urządzaniu kącika krawieckiego – czyli opis potrzebnego sprzętu i różnych gadżetów krawieckich
  • różnych typach tkanin plus informacje jak z nimi pracować i jakich błędów unikać
  • zdejmowaniu miary, korektach wykrojów adekwatnych do różnych typów sylwetki
  • poprawianiu typowych niedoskonałości ubrań podczas przymiarek
  • szwach ręcznych i maszynowych, obrębianiu szwów
  • wykonywaniu poszczególnych elementów składowych odzieży, np: podszewek, kieszeni, dziurek na guziki, kołnierzy, mankietów, rękawów, zapięć, zamków, odszyć podkrojów, pasków, wypustek, aplikacji, falbanek, marszczeń, itp, itd czyli wszystkiego co tylko możecie napotkać przy tworzeniu ubrań. Każdy element ma jasną instrukcję obrazkową pokazującą krok-po-kroku jak uszyć daną rzecz.

Na końcu książki znajduje się alfabetyczny indeks ułatwiający wyszukiwanie haseł na stronach.

Do tej pory moją ulubioną lekturą o tworzeniu ubrań było „Proste i modne szycie”. Gdybym miała porównać „Proste i modne szycie” oraz „Szycie to takie łatwe” to powiedziałabym, że:

  • PIMS to pozycja dla osób początkujących
  • STTŁ jest dla osób średnio- i mocno zaawansowanych
  • PIMS ma rozdziały pokazujące kolejność czynności podczas wykonywania sukienek, spodni, bluzek, etc.
  • STTŁ ma rozdziały z podstawami materiałoznawstwa i mnóstwo porad pokazujących jak dopasowywać wykroje do konkretnych sylwetek oraz jak skorygować różne problemy z ubraniami podczas przymiarek.

Uważam, że obie w/w książki świetnie się uzupełniają. Jeśli macie problemy ze zrozumieniem burdowych opisów wykonywania ubrań (a bądźmy szczerzy – któż ich nie ma?) z całego serca radzę zainwestować w taką książkę. Ja po lekturze „Szycie to takie łatwe” poczułam jakby ktoś zapalił mi w głowie żarówkę :). Skutkiem tego było m.in. uszycie bluzy bejsbolówki z wpuszczanymi kieszeniami oraz niepokazanej jeszcze na blogu marynarki na podszewce, która zawiera w środku 3 rodzaje usztywniaczy (fliselina + wkład + taśma). Jestem krawcową amatorką, totalnym samoukiem, bez żadnych kursów krawieckich więc bardzo mnie cieszy taki postęp w nauce szycia po przeczytaniu jednej książki!

Tyle moich zachwytów. Czekam na Wasze rekomendacje jakie pozycje o szyciu powinnam jeszcze przeczytać / zakupić aby dalej doskonalić moje umiejętności krawieckie. Czy doznaliście kiedyś „krawieckiego oświecenia” po lekturze jakiejś książki?

***

English: A short review of a very well written book about making clothes. The book was published in Poland in the 90s so I won’t even bother you with its description as I’m 99,99% sure you will never have the chance to read it. Happy Easter everyone!

szycie to takie łatwe, ksiazka o szyciu ubran, nauka szycia, szycie na maszynie

szycie to takie łatwe, ksiazka o szyciu ubran, nauka szycia, szycie na maszynieszycie to takie łatwe, ksiazka o szyciu ubran, nauka szycia, szycie na maszynie

szycie to takie łatwe, ksiazka o szyciu ubran, nauka szycia, szycie na maszynieIMG_0892 IMG_0894 szycie to takie łatwe, ksiazka o szyciu ubran, nauka szycia, szycie na maszynie

szycie to takie łatwe, ksiazka o szyciu ubran, nauka szycia, szycie na maszynie IMG_0908 IMG_0904 IMG_0906 IMG_0902 szycie to takie łatwe, ksiazka o szyciu ubran, nauka szycia, szycie na maszynie