Tagi
blog krawiecki, blog os zyciu, dobry overlock, janome 744d opinia, janome 744d recenzja, janome ML 744D, janome my lock 477D, overlock janome 744D, szycie na maszynie, szycie na overlocku, szycie ubrań
Polish: Kiedy poszyłam sobie w domu na overze zrozumiałam jedno – już nie ma odwrotu. Muszę mieć własnego. I tak oto przez ostatni miesiąc gadam non-stop o wadach i zaletach przeróżnych modeli, a od czytania opinii w internecie spuchł mi mózg. Przetestowałam osobiście 8 różnych overlocków – mój test porównawczy znajdziecie TUTAJ.
Dzisiaj notka relacjonująca pracę z overlockiem Janome ML 744D. Taki sprzęt mają trzy z moich szyjących koleżanek – Marta, Paula i Hania, które niniejszym serdecznie pozdrawiam. Od 3 kwietnia 2015 mam go również i ja!
Moja droga do nabycia tego overlocka była długa i wyboista. ;) Latem 2014, gdy testowałam różne overloki, Paula pożyczyła mi swój egzemplarz na 2 tygodnie abym mogła wypróbować go w domowym zaciszu. 744D od razu przypadło mi do gustu, ale w ostatniej chwili kupiłam inny, tańszy overlock (Gritzner 788) bo wolałam zachować więcej funduszy na zakup nowej stebnówki. Jednak po pół roku zmieniałam pierwszego overlocka właśnie na Janomkę! Dlaczego? Na overze Janome 744D jestem w stanie za każdym razem uzyskać idealne szwy, zero problemów z ustawianiem naprężenia (w instrukcji jest taka fajna tabelka pokazująca co jak podkręcić), ogromny komfort pracy. O problemach w szyciu na moim „starym” overlocku możecie przeczytać TUTAJ.
Główne cechy overlocka Janome ML 744D:
- możliwość szycia 2, 3 lub 4 nićmi
- 1300 ściegów/minutę
- długość ściegu od 1 do 5mm, szerokość ściegu od 2 do 7,5 mm
- regulacja transportu zróżnicowanego (0,5 – 2,2)
- regulacja docisku stopki
- wolne ramię
- obcinacz nitek na obudowie
- możliwość wykonywania ściegu rolującego (mereżki) bez zmiany płytki ściegowej
- barwny system nawlekania nici
- zatrzaskowe mocowanie stopki
- 3 lata gwarancji.
A tak wyglądają ściegi, które możemy uzyskać na overlocku Janome 744D:

źródło obrazka: www.strima.com

źródło obrazka: www.eti.com
Z Janome 744D pracuję głównie na dzianinach oraz na typowych tkaninach odzieżowych. Zazwyczaj szyję czterema nićmi. Uszyłam na nim np.:
- dzianinowy płaszcz z grafitowej dresówki pętelkowej
- bluzę z rękawem 3/4
- szorty z kieszeniami
- turkusowy top z cienkiej dzianiny
- sukienkę z miksu ubraniowego z wełną
Poza tym wykonałam sporo przeróbek krawieckich takich jak zwężanie bluzek, skracanie spódnic i spodni.
Zalety:
- bardzo prosty w obsłudze! – był to drugi overlock, na którym szyłam SAMA w domu i praktycznie wcale nie musiałam zaglądać do instrukcji
- łatwy w nawlekaniu – założenie wszystkich 4 nici zajmuje kilka minut. Na przedniej pokrywie jest naklejka z kolorowym schematem nawlekania i muszę przyznać, że to żadna filozofia.
- czytelna instrukcja z dokładnymi obrazkami, nawet totalna sierota bez doświadczenia krawieckiego poradzi sobie z tą Janomką
- ładnie szyje zarówno bardzo cienkie tkaniny (jedwab, podszewki, etc) jak i grube (podołał testowi przeszycia 4 warstw grubego dżinsu)
- wolne ramię – nieocenione przy wszywaniu rękawów, podkładaniu nogawek, etc
- obcinacz nitek ostry jak brzytwa
- duży pojemnik na ścinki
Wady:
- nie jest najcichszy ale uwierzcie mi – są overlocki dużo głośniejsze od Janome
- trzeba pilnować strużyny materiału bo czasami nóż ją zadziera i ścinek wplątuje się pomiędzy nici szwu
Moje pozostałe odczucia:
Janome ML 744D bardzo porządny overlock! No i moje trzy szyjące koleżanki (Hania, Paula, Marta – pozdrawiam serdecznie!) nie mogą się mylić.
Cena 1699zł.
Można dokupić różne dodatkowe stopki – do marszczenia, wszywania gumek, koralików, etc, co zwiększa możliwości sprzętu.
***
English: English translation will be hopefully added one day. Or not. Sorry!
A z jakim overlockiem zdradziłaś Janome :P ?
Dowiesz się już dziś wieczorem :).
Witam, rozpatruję zakup overlocka ale zasłyszałam gdzieś że lepszy jest coverlock i jestem między młotem a kowadłem bo teraz już całkiem zgłupiałam i nie wiem czego poszukiwać, jeśli gdzieś na blogu jest odpowiedź na to pytanie z góry przepraszam – mogłam przeoczyć. Pozdrawiam :)
Coverlock służy do innych rzeczy niż overlock. Do szycia ubrań niezbędna jest zwykłą maszyna stebnówka, overlock służy do ładnego wykańczania brzegów, a coverlock do podkładania krawędzi (np dół i mankiety w T-shircie).
bardzo dziękuję za odpowiedź :) w taim razie wystarczy mi na razie overlock :)
Od jakiegoś czasu przyglądam się overlockom, jeszcze nie kupuję ale to kwestia paru miesięcy a ja chcę być przygotowana do tego zakupu. Bardzo mnie ucieszył Twój post bo właśnie ten Janome 744D chciałabym kupić :) Ciekawa jestem Twojego wyboru, nie trzymaj nas zbyt długo w niepewności :) Pozdrawiam
Powiem tak – jak nie żal Ci kasy to kup Janome. Polecam ten model z całego serca.
Bardzo fajna recenzja. Strasznie ciekawa jestem, na co się zdecydowałaś, więc będę z niecierpliwością czekać :)
Post się pisze. Strasznie długi mi wyszedł…
Czekam na kolejnego posta w takim razie! :)
Mam nadzieję, że skończę pisać dziś wieczorem.
Miałam tego overlocka długi czas, jak dla za mnie ciężki, głośny taki czołg po prostu bardzo sie zawiodłam na nim bo liczyłam, że maszyna tej firmy będzie bardziej godna uwagi. Szczerze mówiąc bardziej przypasował mi zwykły singer, który jest cichszy, łatwo i szybko się go nawleka i nie zawiódł mnie ani razu w przeciwieństwie do 744D którego sie po prostu pozbyłam :). Bardzo ciekawa jestem na co się zdecydowałaś :)
Serio? A jaki Singer bo maja kilka modeli?
Może miałaś jakiś wadliwy egzemplarz. Mi się bardzo dobrze szyło na Janomce.
Teraz mam singera 14SH754 i zdecydowanie lepiej mi się na nim szyje. Jest cichszy co dla mnie jest bardzo ważne, bardzo szybko się nawleka ( w janomce było to czasochłonne), nici zmienia się smiesznie łatwo ( w janomce nie dało sie na luzie ich przeciągnąć tylko od nowa wszystko zmieniać). Singerka lepiej mi przywiera do stołu ( z janomką obskoczyłam wszystkie powierzchnie :D). Nie sądzę abym miała wadliwy egzemplarz bo osoba, która teraz używa mojego overlocka jest zadowolona z niego. Sądzę, że po prostu nie przypadlismy sobie do gustu, a janomkę kupiłam bo mam już dwie maszyny tej firmy i przyznam, że kupowałam w ciemno, ale niestety trzeba przed zakupem poczytac opinie :)
Szyłam na tym overze :) i czułam się jak w czołgu :). W moim odczuciu Janome 744D było 10x lepsze! Widzisz – co krawcowa to opinia… może to kwestia kombinacji stół+podłoga+maszyna? I różne podłoża dają różne wrażenia? Albo szyłaś na nienasmarowanym overze Janome a teraz ten Singer trafił Ci się nasmarowany i stąd ta różnica.
No tak zakładam, że kto uzywa ten ma inne odczucia :), janomke wypróbowałam na wszystkich mozliwych powierzchniach i wg mojej opini to Janome dla mnie było czołgiem :D ja po ten nauczce nie piszę już nigdy czy odradzam czy polecam maszynę bo jak widać każdemu pasuje cos innego :)
Amen! Przybij wirtualną piątkę :)
Zbudowałaś napięcie, to teraz uchyl rąbka tajemnicy…
Jeszcze chwila, jeszcze momencik :) mam nadzieję, że post porównujący overy pojawi się na blogu LRT dziś wieczorem.
Gritzner? Nawet nie znałam tej marki :-)
Od pewnego czasu chodzi m po głowie kupno overlocka, a po lekturze w Internecie skłaniam się ku Merrylock 689, który Ciebie nie zachwycił. O ile dobrze pamiętam, to nawet chyba z Janome miał coś wspólnego, że to niby ta sama fabryka i te same podzespoły tylko marka inna, tak jakoś. Nie mam szyjących znajomych, tylko kuzynkę – zawodową krawcową, którą pewnie będę musiała pomęczyć (i jej overlocka też) w temacie, przed ostateczna decyzją.
Z innej beczki – over którego wybrałaś to raczej mało popularna marka – nie obawiasz się, że w przypadku jakieś awarii będzie problem z naprawą, wymiana części, etc.?
No chyba, że marka jest znana, tylko ja o niej do tej pory nie słyszałam, czego oczywiście nie wykluczam :-), albo maszyna jest absolutnie bezawaryjna, że nie ma sobie co zaprzątać głowy problemem serwisowania:-).
W każdym razie przyjemnego użytkowania życzę.
Znam sklep, gdzie jest jeszcze taniej niż 1590 :)
Ja też, wystarczy sprawdzic na ceneo albo nokaut.pl
1590 to cena oficjalnego dystrybutora.
a gdzie a gdzie?bo wlasnie dzis chce kupic a ceny na ceneo 1699 :( w szczecinie mozna gdzies dostac w rozsadnej cenie?
szczerze powiem ze to bedzie moj pierwszy overlock i zdecydowalam sie na niego po tej recenzji:) mam nadzieje ze nie jest trudny w obsludze? szyje ciuszki dla mojego synka i mysle ze dobry over jest mi niezbedny bo trace kupe czasu przy wykonczeniu…strasznie drogi ale co zrobic skoro mowisz ze najlepszy:D
Stacjonarnie w Szczecinie to nigdzie nie dostaniesz. Najlepiej kupić przez stronę oficjalnego dystrybutora czyli Eti http://eti.com.pl cena dokładnie taka sama czyli 1699zł. Paula, ja i Gosia mamy maszyny z Eti. A w momentach paniki zawsze można zadzwonić do Eti do ich mechanika i pan nie będzie się śmiać z ciebie i twoich problemów ;) Myślę, że są tam przyzwyczajeni do telefonów spanikowanych lasek („Prosze pana, maszyna mi nie chce szyć! O boże!!! Co robić?”) i potrafią naprawdę doradzić. Dodatkowym plusem jest to, że w razie problemów ze sprzętem jest serwis door-to-door: dzwonisz -> Eti wysyła kuriera i zabiera maszynę -> naprawiają -> odsyłają, i wszystko za free.
Jeśli zaś chodzi o cenę… cóż, 1699zł to niemało ale wierz mi, są overy 5 i więcej razy droższe. Silniki to chyba mają ze złota i platyny.
Ale uważam, że jest to usprawiedliwiony wydatek, który się opłaci. Ja jestem bardzo zadowolona :)
Kurcze powiem Ci że już nie wiem co mam robić;/ dziś pojechałam do sklepu na Wita Stwosza, gdzie ku mojemu smutkowi pan nie sprowadza janome;/ Polecił mi za to JUKI MO 654 lub 644 i zadeklarował że nawet zaznajomi mnie z obsługą – co szczerze mówiąc mnie zachęciło bo z overem nigdy nie miałam nic do czynienia..Róźnica w cenie jest niewielka więc co robic?:)
Decyzja należy wyłącznie do ciebie. Ten over Juki, który testowałam, to taki przeciętniak był. NIGDY nawet nie rozważałam jego kupna. Ja od początku chciałam Janome 744D ale było mi żal kasy i wzięłam Gritznera, który jednak nie był idealny… i po pół roku wymieniłam go na Janome.
Mam tego overa od paru dni … w opisach jest ze mozna regulowac dugosc- i to wiem gdzie- jest pokretlo, ale tez mozna regulowac szerokosc- i tu zglupialam- gdzie moge to robic?? Prosze o pomoc.
Dodam ze ten over to moj 1wszy kontakt z owerlokiem w ogole. Bez porblemu ponawlekalam i odstawa obslugi jest w miare prosta. Na ten moment jestem zadowolona posiadaczka :D
Najwyższe pokrętło po prawej, obok napisu STITCH LENGHT = regulacja długości. Jedyne pokrętło po lewej = regulacja szerokości.
Sugeruję przeczytać instrukcję ZANIM weźmiesz się do szycia.
Witam. Dzięki Pani recenzji wstępnie podjęłam decyzję o kupnie MyLock 744d. Za 2 lata otwieram salon sukien ślubnych. Czy wg Pani poradzi on sobie z grubszą satyną lub mikado? Pozdrawiam serdecznie
oczywiście, że tak :)
ale IMHO powinnaś się zainteresować overlockami przemysłowymi, albo chociaż półprzemysłowymi, jesli chcesz otworzyć salon.
Przepraszam że tak późno odpisuję. Dziękuję za radę. Raczej zdecyduję się na mylock ponieważ będzie to bardziej atelier projektanta niż duży salon/pracownia. Tak więc miejsca pod kolejny stół może zabraknąć. Pozdrawiam
A mogę zapytać gdzie kupiłaś swoją maszynę? Bo piszesz, że ma dobra instrukcje obsługi a jak teraz szukałam jej na np.ceneo to ludzie piszą ze instrukcja po polsku jest beznadziejna :(
Bede Tobie bardzo wdzieczna za odpowiedz :) pozdrawiam !!!
PS super blog :)
A już widze w komentarzach!!! :)
Wiesz, że one zyskały na wartości i teraz są po 1899 zł? Gdzie kupiłaś swojego i czy możesz polecić jakiś sklep, w którym można go za mniejsze pieniądze kupić?
Pozdrawiam!
P.S.
Świetny blog!
Różnica w cenie jest wynikiem zmiany kursu walut. Złotówka straciła na wartości, dolar wzrósł, więc ceny zagranicznego sprzętu wzrosły. Mój over oraz maszyna są z Eti. http://eti.com.pl/
Właśnie zamówiłam sobie Janome 744D, czekam na kuriera :-D Po przeczytaniu Twojej recenzji jeszcze bardziej cieszę się z mojego wyboru i nie mogę się doczekać:)
Aaa do dzisiaj na stronie outlettkanin.pl można kupić tego overloka z 5% zniżką!!!!!
Witam! Zbieram na overlock i zastanawiam się na tym Janome Ml 744D i chciałabym się zapytać czy ma on ścieg drabinkowy? Jeżeli nie to zna pani jakiś overlock z tym ściegiem? Za odpowiedź bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam! Musioł Karina
Pingback: MOJE MASZYNY | amelietilde.pl