Tagi

, , , , , , , ,

Polish: Overlock Gritzner 788 kupiłam w lipcu 2014 po przeprowadzeniu wielkiego testu porównawczego ośmiu overlocków. Wybierając sprzęt chciałam aby był bezawaryjny, szył na 2-3-4 nici, miał wolne ramię i pojemnik na ścinki. Kolejnym argumentem była stosunkowo niska cena. Zakup sprzętu konsultowałam z wieloma osobami (mechanikami i dziewczynami posiadającymi własne zakłady krawieckie). W kwietniu 2015 zmieniłam overlocka na Janome ML 744D. Czemu tak się stało? Już Wam wyjaśniam.

overlock gritzner 788, gritzner 788 recenzja, gritzner 788 opinieTrochę danych technicznych Gritznera 788:

 • Overlock 2,3,4-nitkowy
 • Transport różnicowy z możliwością regulacji
 • Wbudowany ścieg rolujący
 • Urządzenie ułatwiające założenie nitki do chwytacza
 • Płynna regulacja naprężenia nitek – pokrętła z przodu maszyny
 • Regulacja długości ściegu w zakresie 1.2 – 4.0mm
 • Regulowana szerokość ściegu w zakresie 2.3-7.0mm
 • Możliwość odłączenia noża górnego
 • Wolne ramię do szycia okrągłych elementów
 • Prędkość pracy – 1250 obr./min
 • Stopki mocowane na zatrzask

Cena od 1299zł, na Allegro od 1199.

Zalety:

 • Gritzner 788 przeszywa zarówno grube warstwy twardych tkanin, jak i cieniutkie materiały, np. podszewkę.
 • Przez pół roku użytkowania nie miałam z nim żadnych kłopotów, ba, nawet żadnej igły nie złamałam! (A tymczasem moje znajome, które kupiły nowe overy w tym samym czasie już wysyłały swój sprzęt do naprawy.)
 • Bardzo prosty (!) w nawlekaniu – wystarczy kierować się schematem przyklejonym we wnętrzu overlocka :).
 • Sprzęt jest solidny ale lekki. Szyje trochę topornie, ale nie wali jak niektóre tanie overy.
 • Wolne ramię – wiadomo! Super wygoda!
overlock gritzner 788, gritzner 788 recenzja, gritzner 788 opinie

schemat nawlekania nici

Wady:

 • Fatalna instrukcja obsługi! Przy zakupie otrzymałam papierową wersję niemiecką i polską wersję w pdf. Polska wersja wyglądała jak rozcięte kartki z książeczki z instrukcją zeskanowane na chybił-trafił i wrzucone do jednego katalogu. Kiedy na moją prośbę sprzedawca wysłał mi papierową wersję polską okazało się, iż są to te same pliki, które miałam na płycie, tylko wydrukowane i zbindowane razem. Jako że rozdzielczość tych skanów pozostawia wiele do życzenia na obrazkach, które powinny pokazywać nitki i maszynerię, NIC nie widać – jedna wielka plątanina przerywanych linii (skutek powiększenia plików graficznych o słabej jakości).
 • Zadałam sobie ten trud i przeanalizowałam niemiecką instrukcję obsługi i również jest źle napisana. Przy zakupie dostałam zestaw 5 stopek (do gumki, ściegu krytego, marszczenia, naszywania perełek i tasiemki) ale w instrukcji nie ma o nich ani słowa! Nie ma też przykładów obrazkowych jak regulować nieprawidłowe ściegi! W instrukcjach do Janome i Juki były całe strony małych obrazeczków pokazujących różne problemy ze ściegami wraz ze wskazówkami jak to wyregulować.
 • Pojemnik na ścinki nie jest przyczepiany do overa (tak jak to było w Janome i Juki) tylko przystawiany z przodu. W czasie szycia maszyna trochę drga a pojemnik odsuwa się od ovelocka przez co część ścinków ląduje na stole.
 • Przycisk do zwalniania naprężenia nici to jakaś ściema. Konsultowałam to nawet telefonicznie z mechanikiem. Otóż przycisk nie zwalnia naprężania nitek tylko je „poluzowuje na naprężaczach w czasie wciskania przycisku”. Nie znajduję praktycznego zastosowania tej funkcji tym bardziej, że jedną rękę mam zajętą trzymaniem przycisku, a drugą – trzymaniem overlocka.
 • Brak obcinacza nici na obudowie – za każdym razem trzeba szukać nożyczek.
 • Jestem pewna, że z Gritznera 788 można by wycisnąć o wiele więcej niż ja potrafię z niego uzyskać bazując na moim skromnym overlockowym doświadczeniu. Gdyby instrukcja była jak trzeba wystarczyłoby ją po prostu przeczytać. A tak… sama nie wiem co tracę.
 • Czasami uzyskanie idealnego ściegu wymaga kilkudziesięciu (tak!) testów na skrawkach w celu dobrania optymalnego naprężenia nici.
overlock gritzner 788, gritzner 788 recenzja, gritzner 788 opinie

instrukcje obsługi Gritznera :(

Moje pozostałe odczucia:

To nie jest dobry overlock dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z tego rodzaju maszyną. Gdybym przed zakupem Gritznera 788 nie nauczyła się podstaw obsługi overlocka podczas testowania overów Juki i Janome to załamałabym się regulując niepoprawne ściegi na różnych tkaninach. Jeśli jesteście początkujący i nie macie nikogo kto Wam pomoże w nauce i regulacji to nie kupujcie tego sprzętu.

Jeśli jednak szyliście już na overlockach, macie doświadczenie krawieckie, i umiecie obsługiwać overy wtedy Gritzner 788 to solidny sprzęt w całkiem znośnej cenie. Znam dziewczynę prowadzącą studio sukni ślubnych, która przysięga, że ten Gritzner 788 to najlepszy overlock EVER. Szyje na nich tiule, woale, szyfony, tkaniny z cekinami, naszywa koraliki (przy pomocy specjalnej stopki). Tak więc w rękach profesjonalisty Gritzner może zdziałać cuda.

Nie zrozumcie mnie źle – over Gritzner 788 jest całkiem niezły, ale over Janome 744D jest po prostu lepszy i kropka. I właśnie dlatego zdecydowałam się na wymianę sprzętu. Jeśli jednak nie macie za dużo pieniędzy do zainwestowania w sprzęt to lepiej zapożyczyć się u rodziny i wydać 1100zł na Gritznera, niż pozornie oszczędzić wydając 700zł na szitowy overlock z Lidla. Overlock Janome 744D kosztuje 1699zł więc jest to wyższa półka cenowa.

Na zakończenie dodam jeszcze, że wcale nie musicie mieć overlocka żeby szyć. Ja szyłam ubrania (i przeróżne inne rzeczy) przez dłuuuugie lata zanim zdecydowałam się na zakup własnego overa. I szczerze – mogłabym się bez niego obyć. I Wy też możecie. Dobra maszyna (domowa stebnówka) to podstawa.

A teraz czas na zdjęcia!

***

English: English version of the review will be hopefully added one day.