Tagi
blog o szyciu, Janome 423S stopki, Janome 5060DC stopki, niezbędne stopki do maszyny do szycia, stopka do pikowania, stopka teflonowa, stopka z górnym transportem, stopki do maszyn, stopki do maszyny Janome 423S, stopki do maszyny Janome DC5060, stopki do overlocka Gritzner 788, stopki do szycia, szycie na maszynie
Polish: Oto zamówiony przez Was post poświęcony stopkom do maszyn czyli elementarnemu wyposażeniu krawieckiemu. Dokupienie stopek to najprostszy sposób na zwiększenie możliwości swojej maszyny. Osoby początkujące często nie mają o nich pojęcia bo w instrukcjach obsługi zazwyczaj omawiane jest tylko zastosowanie stopek dołączonych do maszyny przez producenta. Od razu dodam – da się tak żyć (i szyć) :). Daaawno temu, kiedy będąc nastolatką uczyłam się szyć na dwa razy starszej ode mnie maszynie należącej do mojej mamy, miałam tylko 2 stopki – prostą, i „połówkę” do wszywania zamków. Teraz jednak używam regularnie kilku innych stopek i po prostu nie mogę sobie przypomnieć jak się bez nich obywałam.
Wbrew pozorom, wcale nie posiadam miliona stopek do szycia. Oto co kryją szuflady mojej pracowni.
Janome 423S miała dołączone 4 stopki: uniwersalną, „połóweczkę” do zamków, do obszywania dziurek na wymiar guzika, do rolowania, (plus adapter do ściegu krytego, który stosuje się ze stopką uniwersalną). Pozostałe stopki domawiałam sobie stopniowo w ciągu 5 lat użytkowania tej maszyny.
Janome 5060DC miała dołączone 8 stopek: uniwersalną, do zamków, do obszywania dziurek na wymiar guzika, overlockową, do ściegów ozdobnych F, otwartą do ściegów ozdobnych F2, do ściegu krytego oraz krawędziową 1/4 cala. Od razu zamówiłam sobie do niej stopki, o których wiem, że najbardziej przydają mi się w pracy, a za jakiś czas pewnie skompletuję sobie większy zestaw.
Overlock Gritzner 788 oprócz stopki zwykłej miał dorzucony w gratisie zestaw stopek dodatkowych: do naszywania koralików, do gumki, wszywania tasiemki, marszczenia, i do ściegu krytego.
Jakie stopki warto mieć? Ano takie, które wyręczą nas w najczęściej wykonywanych (albo najbardziej znienawidzonych) krawieckich czynnościach. Dla przykładu ja nigdy nie miałam stopki do przyszywania guzików i nie używam stopki do naszywania lamówki bo LUBIĘ wykonywać te rzeczy ręcznie i śmiem twierdzić, że wychodzą mi ładniej i dokładniej niż gdybym robiła je na maszynie. Nie posiadam też wielu stopek typu do naszywania koralików/ aplikacji/ ozdobnych sznurków/ wypustek/ etc bo jeszcze nigdy nie szyłam rzeczy, do której wykończenia potrzebowałabym takich stopek. Tak więc możecie być pewni – to nie jest koniec mojego kolekcjonerstwa :).
Jeśli szyjemy głównie ubrania warto posiadać poniższe stopki:
– stopkę uniwersalną, np. 1, 2,
– stopkę do zamków i do zamków krytych, np. 1, 2, 3, 4, 5,
– stopkę do obszywania dziurek na guziki, np. 1, 2,
– stopkę ułatwiającą szycie „trudnych” tkanin, np. z rolkami (opcja tańsza ale mniej wszechstronna, np. 1, 2) ALBO z transportem górnym, np. 1, 2, 3,
– stopkę teflonową, która ułatwia szycie skóry, skaju, ceraty, itp, np. 1, 2.
Jeśli szyjemy patchworki i quilty trzeba zainwestować w:
– stopkę krawędziową 1/4 cala (do zszywania bloczków), np. 1, 2,
– stopkę do pikowania z wolnej ręki (cerowania), np. 1, 2, 3,
– stopkę z górnym transportem (do pikowania po prostej, lamówek), np. 1, 2, 3,
– stopkę do prowadzenia ściegów równoległych, np. 1.
Jakie stopki w ogóle się u mnie nie sprawdziły i leżą nieużywane?
Mam kilka takich okazów. Nie wykluczam jednak, że kiedyś jeszcze się do nich przekonam i opanuję ich obsługę.
– stopka do podwijania (obrębiania) – nie umiem ładnie na niej zrolować krawędzi i koniec
– stopka do ściegu overlockowego – sorry, ale prawdziwy ścieg overlockowy uzyskamy TYLKO na overlocku, który sam przycina brzeg tkaniny (ale wiem, łatwo mi mówić, bo ja już mam porządnego overlocka)
– stopka do naszywania lamówek (lamownik) – zawsze wychodzi mi krzywo więc lamówki wolę podszywać ręcznie ALE widziałam, lamówki przyszyte tą stopką przez moją koleżankę Kasię – perfekcja za każdym razem!
– stopka do marszczenia – IMHO ładniej marszczy stopka uniwersalna + zwykły ścieg prosty z niskim naprężeniem nici
– adapter do uzyskiwania ściegu krytego – efekt nie jest powalający i wolę podszywać listwy ręcznie
– cały zestaw dodatkowych stopek do overlocka – nawet nie wyjęłam ich z pudełka.

Stopki, które mam a nie używam. U GÓRY OD LEWEJ: do podwijania, do ściegu overlockowego, lamownik, do marszczenia. NA DOLE: adapter do ściegu krytego.
Jeśli chcielibyście teraz dokupić sobie parę stopek uczulam Was abyście przed zakupem upewnili się jakie stopki pasują do Waszego sprzętu. Ważne szczegóły, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem stopek do maszyny, to:
– system mocowania stopek – obecnie w większości nowoczesnych maszyn stosuje się system zatrzaskowy matic, w starszych maszynach system mocowania stopek był inny i stopki przykręcało się do maszyny śrubką i śrubokrętem
– rodzaj chwytacza – wahadłowy czy rotacyjny
– szerokość ściegu – 5mm, 7mm, a może 9mm?
Dla porównania dwa zdjęcia pokazujące jak różnią się wyglądem stopki od mojej starej Janome 423S (matic, chwytacz wahadłowy, szerokość ściegu 5mm) i mojej nowej Janome 5060DC (matic, chwytacz rotacyjny, szerokość ściegu 7mm).

od lewej: stopka prosta 423S, stopka prosta 5060DC // stopka do obszywania dziurek 423S, stopka do obszywania dziurek 5060DC

od lewej: stopka do pikowania z wolnej ręki 423S, stopka do pikowania z wolnej ręki 5060DC // stopka krawędziowa 1/4 cala 423S, stopka krawędziowa 1/4 cala 5060DC
Często stopki wyprodukowane przez daną firmę, pasują do maszyn innych firm o ile zgadza się system mocowania, typ chwytacza i szerokość ściegu. I tak stopki od mojej Janome 423S (matic, chwytacz wahadłowy, szerokość ściegu 5mm) pasują do maszyny Husqvarna E10 (na której szyje moja mama), Silver Crest (na której szyje moja przyjaciółka) oraz kilku modeli „nowych” Łuczników (które posiadają moje znajome) ponieważ maszyny te mają podobną specyfikację. Teoretycznie, moje stopki z systemem matic (wszystkie z Janome) powinny pasować do większości domowych stebnówek (Husqvarna, Singer, Brother, Łucznik, Toyota, Pfaff, Bernina, Elna, itp). Ale dopóki nie spróbujecie – nie będziecie wiedzieli. Moja dobra znajoma miała sytuację gdy kupiła stopki Łucznika, które miały pasować do jej Pfaffa i… nie pasowały. Nie zgadzała się pozycja igły i zamiast w dziurkę w stopce trafiała ona w metal stopki.
Jeśli jesteście początkujący w nauce szycia i czujecie się przytłoczeni mnogością informacji o stopkach oraz przygnębieni perspektywą wydania grubej kasy na kolejne krawieckie bajery – pozwólcie, że Wam poradzę: NIE starajcie się kupić wszystkiego od razu. Dobrze zastanówcie się czego naprawdę Wam potrzeba. Uzbieranie stopek pokazanych w tym poście zajęło mi przeszło 5 lat intensywnego szycia i blogowania o krawiectwie.
Jedyną stopką, na której zakup, której będę Was gorąco namawiać jest STOPKA Z GÓRNYM TRANSPORTEM (np TAKA albo TAKA lub też TAKA). Przydaje się ona bowiem do wielu rzeczy: do szycia trudnych tkanin (które nie chcą iść pod normalną stopką), do szycia różnych cienizn, do dzianin i trykotu, do grubych materiałów, w sytuacjach gdy trzeba przeszyć kilka warstw (quilty, patchworki, popularne kocyki dziecięce z minky), do wszywania lamówek (do patchworków, ozdobnych poduszek, itp), do pikowania. Gdy jej spróbowałam po raz pierwszy pomyślałam tylko „Wow”. Naprawdę warto w nią zainwestować. Reszta może poczekać.
Jeśli chcielibyście poczytać więcej na temat zastosowania poszczególnych stopek polecam bardzo fajny cykl 12 artykułów „Sewing Machine Feet” na blogu The Seasoned Homemaker.
THE END :).
PS. Drodzy Czytelnicy, ciekawa jestem Waszych opinii – bez jakiej stopki nie wyobrażanie sobie szycia? A może polecicie mi coś nowego, wartego wypróbowania? Sami widzicie, że w moich słoikach na stopki mam jeszcze sporo wolnego miejsca…
***
English: I’m not even gonna lie I’ll ever translate this post into English. Sorry guys, it’s just too damn long and I don’t have the time to type all of this text again.
Lubie posty o stopkach. Zawsze można odkryć nowe albo nauczyć się korzystać, z czegoś, co się ma:)
Szyję jakieś 4,5 roku. Najczęściej używane stopki przeze mnie to: zwykła, do zamków zwykłych, do zamków krytych, owerlokowa ( nie mam owerloka i często wykańczam brzegi zygzakiem przy użyciu tej stopki). O czasu do czasu korzystam ze stopek: do pikowania (cerowania) i z rolką. Reszta leży nieużywana. (Takiej z górnym transportem nie mam. Chyba nie szyje trudnych materiałów, bo jeszcze nie odkryłam, do czego mogłaby mi się przydać .)
Jak masz stopkę z rolką to ona w wielu sytuacjach może zastąpić stopkę z górnym transportem ALE do pikowania patchworków nie wystarczy IMHO. Niemniej jednak jeśli nie szyjesz patchworków to nie masz problemu :)
Dla mnie bezbłędną stopką jest stopka do zamków krytych i do ściegu overlockowego. Są bardzo często przeze mnie używane i nie wyobrażam sobie pracy bez nich, szczególnie gdy nie ma się osobnej maszyny overlock.
Fakt, trzeba sobie jakoś radzić! :)
Ja jakiś czas temu rozpakowałam dopiero stopkę do marszczenia do overloka i na próbkach efekt był genialny. Nie wiem tylko jakie proporcje materiałów dobrać, żeby podczas szycia nie zabrakło. Warto zwrócić też uwagę na szpulki do maszyn, nie są jednakowe w różnych maszynach (sama się przekonałam).
Masz na myśli bobinki, na nić dolną?
Niestety nie podpowiem, nigdy nie marszczyłam stopką na overze.
Stopki Jenome pasują do mojego Singera. Ale musiałam zakupić ich system matic, bo przy tym z Singera, stopka krawędziowa 1/4 nie leżała płasko (coś haczyło). No i czasami muszę zmienić położenie igły przy nich, ale ja mam możliwość dość dokładnego ustawienia położenia igły (maszyna singer 9960 quantum stylist). Co do stopki do obrębiania i ściegu overlockowego to akurat używam. Tą do obrębiania szczególnie przy delikatnych tkaninach. A do wszywania lamówki używam ten chińskiej plastikowej. A że nie przepadam za szyciem ręcznym to korzystam też ze stopki do ściegu krytego.
Tą do marszczenia też kupiłam… i nigdy nie użyłam.
Grunt, że dało się dopasować :)
A jakiej „chińskiej plastikowej” rzeczy używasz do wszywania lamówek? Może też bym spróbowała?
To jest coś takiego: http://www.galerialucznik.pl/stopka_do_lamowek_zaprasowanych . Fajnie się to używa.
czy to jest to? http://images.okazje.info.pl/p/sprzet-agd/1087/lucznik-stopka-do-lamowek-zaprasowanych-cze0158.jpg
czy to?

tak, ta ze strony łucznika :)
Obie są ze strony łucznika, ale wyszukane przez Google bo link do Galerii Łucznik, który TY podałaś ładuje się bez obrazka więc która – ta pierwsza z podziałką? czy ta druga bez podziałki? Żebym znowu nie kupiła jakiegoś bezużytecznego shitu :/
A! Teraz rozumiem :) To jest ta z podziałką :) Istnieje możliwość dopasowania. Fajny filmik jak z niej korzystać: https://www.youtube.com/watch?v=WCZLSxRXNDM
Dzięki dobra kobieto :*
Fajna notka:)
Dla mnie najważniejsze stopki to ta podstawowa, potem do wszywania zamków (normalnych i krytych), do dziurek i do przyszywania guzików. Fajna jest jeszcze ta przezroczysta do haftów, ładnie przez nią wszystko widać. Bez pozostałych spokojnie można sobie poradzić. Kiedyś szaleńczo kupowałam różne stopki, nie wiem po co;) Leżą i się kurzą. Największy fail to dla mnie lamownik do normalnej maszyny – nie lamuje dobrze, a tani nie jest.
Raz na jakiś czas nachodzi mnie myśl, że wypadałoby chociaż spróbować korzystać z tych wszystkich stopek. No i klops, na serio nie odczuwam takiej potrzeby;) Tak samo mam ze stopkami do overlocka. Mam. I to by było na tyle, w ogóle z nich nie korzystam.
Lamownik spędza mi sen z powiek. Moja koleżanka wszywa nim lamówki błyskawicznie idealnie równo, i wcale nie ma jakiejś wypasionej maszyny, frustruje mnie to.
Z nieba spadł mi ten post ! :-)))
Właśnie jestem na etapie organizacyjnym przed szyciem narzuty patchworkowej. Wcześniejsze szyłam lata temu trochę walcząc z maszyną, raczej metodą – bez stopki.
Muszę znaleźć coś do swojej, ale uprzednio popatrzeć, co mam w zestawie, bo praktycznie korzystałam tylko, jak większość niedzielnych amatorów – zwykła, do zamka i do dziurek. :-)
Pozdrawiam
Asia
Stopka 1/4 cala do zszywania bloczków gwarantuje idealnie równe szwy a co za tym idzie – bloczek się dokładnie schodzi. Rewelacja :)
Do pikowania potrzebujesz specjalnej stopki. Jeśli pikujesz po prostych – stopkę z górnym transportem. Jeśli pikujesz z wolnej ręki, np lotem trzmiela – wtedy stopkę do pikowania/cerowania.
To tej pory zszywałam elementy tradycyjna stopką, a pikowałam po prostych, starając się jechać po szwie. Myślałam, by kupić tę 1/4 cala (mam huskystar215) i tę do cerowania. Nie bardzo wiem, w czym jest pomocna stopka z górnym transportem. Nie doszukałam się w jej opisie wyjaśnienia. Mogłabyś w 2 zdaniach przybliżyć temat, bo jednak cena jest trochę powalająca. A ja patchworkuję sporadycznie. :-)
stopka z górnym transportem – uzywasz jej do szycia trudnych tkanin (które nie chcą iść pod normalną stopką), do szycia różnych cienizn, do dzianin i trykotu, do grubych materiałów, w sytuacjach gdy trzeba przeszyć kilka warstw (quilty, patchworki, popularne kocyki dziecięce z minky), do wszywania lamówek (do patchworków, ozdobnych poduszek, itp), do pikowania.
Jej zastosowanie masz dokładniej opisane np tutaj, ze zdjeciami, itp -> http://eti.com.pl/Katalog/Stopki-do-maszyn-do-szycia/Stopki-janome-do-maszyn-z-chwytaczem-wahadlowym/Stopka-z-gornym-transportem-z-prowadnikiem-do-maszyn-z-chwytaczem-wahadlowym.html
Stopką do pikowania/cerowania nie popikujesz po prostej przez „kanapkę” (spód+ocieplina+wierzch).
Stopką zwykła nie postebnujesz na koncu lamówki bo nie przeszyjesz nią przez 5 warstw (lamówka+spód+ocieplina+wierzch+lamówka).
Stopka ta ma w środku „górny transport” przesuwający materiał pod stopką. Czyli kiedy szyjesz przez 3 albo 5 warstw od dołu ciągną ci je ząbki transportera spod płytki maszyny, a od góry ząbki transportera od stopki, i dzięki temu całość łatwiej przesuwa się pod igłą, maszyna nie przepuszcza nitek, itp.
Dziękuję. Dotarło do mnie, no i przypomniało mi się, jak to jest w praktyce… boleśnie właśnie. :-(
A, jeśli mogę w tym wątku, bo może odpowiedź jest na blogu, bo w necie na pewno, tylko błądzę szukając – jak sobie poradzić przy pikowaniu większej powierzchni ? Roluję kołderkę z prawej, ale jednak, jak spora, to tam się ledwo wciska.
Musisz zwinąć CIASNO z obu stron, po prawej i lewej od obszaru, który pikujesz. Ja używam do tego takich odblaskowych opasek dla rowerzystów. Pisałam o tym tutaj: https://longredthread.wordpress.com/2014/11/25/kto-sie-boi-pikowania-czyli-bialo-czerwona-narzuta-cz-ii/
Zobacz sobie o co chodzi :).
No tak, czyli sposób ten sam, ale trzeba udoskonalać. :) Ciekawe zastosowanie opaski, muszę się rozglądnąć.
Dziękuję za linka !
Pozdrawiam :)
A ja wszystko szyję zwykłą stopką, nawet zamki nią wszywam, teraz już chyba rozumiem, czemu mi to nie wychodzi. Maszynę mam zdobyczną, bez żadnych stopek, muszę sobie podokupować koniecznie. Już posprawdzałam ceny na allegro i stać mnie :) hehehe :) Która stopka do zamków jest najlepsza bo widzę, że są różne? Mam kupic wszystkie 3?
1 do zwykłych zamków + ewentualnie 1 do zamków krytych jeśli wszywasz takie zamki.
IMHO do zamków zwykłych najlepsza jest ta „z języczkiem”, a nie „połówka” ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia.
Ten blog jest świetny.
Jeszcze nigdy nie szyłam, ale od dłuższego czasu chodzi za mną taki pomysł. Chciałabym najpierw nauczyć się obsługi maszyny i prostych rzeczy, by z czasem móc szyć ubrania dla siebie. Postanowiłam kupić maszynę Janome 423S, gdy tylko odłożę potrzebną kwotę, a póki co czytam sobie Twojego bloga i coś czuję, że będę tu wracać za każdym razem, kiedy będę potrzebować porady.
Serdecznie dziękuję za miłe słowa i trzymam kciuki za Twoją naukę szycia :).
Jaki wpływ na dopasowanie stopki ma rodzaj chwytacza? Bo system mocowania czy szerokość ściegu wydaje się oczywista, natomiast zaciekawił mnie ten chwytacz. Jeśli możesz, napisz proszę coś więcej na ten temat.
O to trzeba by zapytać jakiegoś mechanika bo ja nie jestem w tej materii specjalistką. Niestety.
Kocham miłością wielką moją stopkę z górnym transportem. Ostatnio często szyję stroje kąpielowe i jest idealna. Tkanina jest ogromnie elastyczna i zawsze boję się, że będzie się marszczyć, ale dzięki tej stopce wszystko jest na swoim miejscu i wygląda perfekcyjnie :)
No widzicie? Stopka z górnym transportem jest the best :)
Ps. Stroje kąpielowe szyjesz?! o-m-g!
Wczoraj wieczorem przeczytałam post o stopkach i od razu zamówiłam tę z górnym transportem. Dużo szyję z jerseyu, trykotu myślę, że mi się przyda. Jutro już będę mogła wypróbować :) A tak w ogóle to najczęściej korzystam z uniwersalnej stopki, do dziurek, do zamków zwykłych i krytych, do ściegu krytego. Mam tez tę stopkę do lamówek z podziałką i raz jej używałam. Nie ufałam jej jakoś,ale po krótkim treningu aż sama byłam zaskoczona z efektów szycia :)
Ale mam pytanie odnośnie jeszcze stopki z górnym transportem. Jakimi ściegami można nią szyć, czy czegoś nie wolno robić, co powinnam wiedzieć zanim ją zepsuję ? :)
Chyba wszystkimi można. Ja do tej pory szyłam nią ściegiem prostym, zygzakiem, potrójnym zygzakiem i różnymi ściegami elastycznymi.
Wypróbowałam w końcu moją nową stopkę z górnym transportem. Na pierwszy rzut poszła podszewka. Po prostu rewelacja :) Gdyby nie to, że warstwy podszewki przesuwają się we wszystkie strony, to nie musiałabym jej spinać szpilkami :) Szyję amatorsko już wiele lat a od ok. 5 na maszynie Janome i używam dołączonych i dokupionych stopek, ale na tę jakoś wcześniej nie zwracałam uwagi. Wydawało mi się, że to pewnie jakiś zbędny gadżet. Gdyby nie ten blog, to pewnie dalej bym żyła nieświadoma tego, jak bardzo jeszcze mogę sobie ułatwić szycie :) Próbowałam też na kawałku jerseyu i zapowiada się równie dobrze jak z podszewką :) Jeszcze raz dziękuję za ten post o stopkach :)
A nie mówiłam?! To stopka, która zmienia życie :)
Grzeczność wymaga przywitać się, gdy wpada się z wizytą. Przyznam się, że już nieraz tutaj bywałam, a to za przyczyną pikowania z wolnej ręki. Zasysałam wtedy wszystko w tym temacie, co tylko było w necie. Do biegłości mi daleko, ale co nieco już kumam, również dzięki temu blogowi. Też żyję z maszyną za pan brat, choć z różną częstotliwością. Zaczynałam jako dziecko na maszynie Gritzner (marka Ci nieobca, prawda?). Napęd nożny, szew jeden, stopka jedna i jeszcze jedna wielka zaleta, szyła wszystko od szyfonu po skórę. Mimo niewielkich moich umiejętności ratowała mnie nieraz, w nieciekawych czasach jakiegoś ciucha mogłam na niej sklecić. Potem zaprzyjaźniłam się z Łucznikiem 884 i też żyłam z nim w przyjaźni ćwierć wieku, obszywałam siebie i dzieci. Stopek miałam już kilka, najczęściej używane jednak były głównie uniwersalna i do wszywania zamków. Korzystałam też czasem z takiej plastikowej do wszywania zamków krytych. Z czasem maszyna mi się zbiesiła i za chiny nie dawała się dobrze regulować. Przyszła kolej na obecną Elnę eXperience 660> Milutka jest, nie powiem i wreszcie poszerzyłam wachlarz używanych stopek. Ta z górnym transportem jest super, odkąd zapałałam miłością do patchworków także stopka ćwierć cala przydaje się często, no i ta do pikowania z wolnej ręki również. Co do reszty, to czas pokaże, pewnie czasem niektóre zastosuję. Szkoda, że przy zakupie nie przewidziałam swojego romansu z quiltingiem, może wtedy długie ramię Janomki byłoby atrakcyjniejsze. Teraz za Twoją przyczyną zapałałam chęcią zakupienia owerlocka, poważnie rozważając powrót do korzeni, czyli Gritzner. Mały dylemacik mam, brak doświadczenia w szyciu owerlockiem, pół wieku radziłam sobie bez, ale kumata jestem, mam nadzieję, że ogarnę z czasem i to. I tak nie mam możliwości potrenować, muszę od razu rzucić się na głęboką wodę. Akurat mam mały zastrzyk gotówki na horyzoncie, a ceny w promocji kuszą. Tak sobie kombinuję, że jak nie kupię to przejem i pożytku z tego nie będzie, nieprawdaż?
Och jak się rozpisałam, a wpadłam tylko na chwilkę. Pozdrawiam serdecznie dziękując jednocześnie za wszystkie wskazówki i opinie, które tu znalazłam i liczę na dalsze.
Pozdrawiam serdecznie i dzięki za taki wyczerpujący komentarz :) toż to historia (s)życia niemal :)
Nie zgodzę się z opinią na temat stopki overlokowej, ja używam jej bardzo często, bo nie mam overlocka, ostatnio np. gdy musiałam rozpruć nogawki spodni synka do naszycia łat na kolana, po zszyciu szybko można zabezpieczyć brzeg przed pruciem używając właśnie tej stopki.Oczywiście daleko jej do szycia na overlocku, ale można powiedzieć,że zastępuje szycie ręczne tego typu.Wg mnie najważniejsze stopki: uniwersalna, do zamków, overlockowa, do aplikacji i do robienia dziurek na guziki.
Tak czułam, że niektóre z czytelniczek LRT kochają stopkę overlockową :)
Ja jestem krawiecki profan i nie używałam wymyślnych stopek. Jednak Twoja rekomendacja sprawiła, że wydałam dziś rano 133zł GROZA! na akcesoria i igły. Chyba wyczerpałam limit na 30 lat.
Nie wierzę :P
Stopka do ściegu krytego Janome ( piszę janome bo do husqvarny e10 miałam zupełnie inną) zasługuje na NOBLA! Ścieg jest idealny:) Uwielbiam
A którą konkretnie stopkę posiadasz?
Taką: http://eti.com.pl/Katalog/Szukaj/Stopka-do-sciegu-krytego.html?search=product&string=stopka+do+sciegu+krytego&search_top=
czy taką: http://eti.com.pl/Katalog/Szukaj/Stopka-do-sciegu-krytego-do-maszyn-z-chwytaczem-wahadlowym.html?search=product&string=stopka+do+sciegu+krytego&search_top=
???
Tą pierwszą. Kiedyś mialam tą drugą: do chwytaczy wahadlowych ze śrubką i ścieg nigdy mi nie wychodził. Po prawej stronie wydać bylo „kreseczki” z nitek i wyglądało brzydko. Zastosowanie nowej stopki w nowej maszynie bylo jak objawienie :)
Ja ze swoją skomputeryzowaną maszyną Berniną E92c zaprzyjaźniam się od nowa. Mam ją już od dawna ale ciągle brakowało mi czasu aby ją rozpracować i dobrze nauczyć na niej szyć. Do tej pory uszyłam tylko kilka zabawek i nic poza tym, wtedy używałam oczywiście tylko stopki podstawowej. Jednak jakiś czas temu zapragnęłam nauczyć się w końcu szycia ubrań i patchworków. W międzyczasie natknęłam się na profil Twojego bloga Jolu na FB, a zaraz potem zaczęłam zaglądać na ten blog. Pierwszym postem jaki przeczytałam był ten dotyczący Twojego pierwszego patchworku. Siostra na Gwiazdkę kupiła mi dokładnie taki sam zestaw materiałów. Przymierzam się więc powoli do uszycia mojego własnego pierwszego patchworku podobnego do tego Twojego :) Powoli też nadrabiam czytanie zamieszczonych tu postów. Co do stopek, to po przeczytaniu Twoich cennych uwag, zaczęłam się zastanawiać jakie ja mam w swoim posiadaniu. Okazało się, że mam ich sporo, 8 było w wyposażeniu maszyny: uniwersalna, do przyszywania zamków błyskawicznych, do przyszywania guzików, do ściegu satynowego, do ściegu owerlokowego, do quiltingu, do haftowania i do ściegu krytego (ślepego). Natomiast dwie kupiłam dodatkowo podczas zakupu maszyny: do zamków krytych i stopkę z górnym transportem, bo doradziła mi to sprzedawczyni. Teraz się cieszę, że je mam i będę po kolei testować. Na dzień dzisiejszy pewnie niektóre przydadzą mi się do szycia tego patchworku. Pozdrawiam :)
Dzięki za długaśny komentarz :) i trzymam kciuki za twój patchwork. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy.
Dziękuję :) Mam nadzieję, że wyjdzie choć w połowie tak ładnie jak te Twoje patchworki :) Właśnie zaczynam ciąć paski z tzw, próbnego materiału.
Przepraszam bardzo za pomyłkę w Twoim imieniu Julio :)
no probs :)
:)
Wiem, że od kilku miesięcy szyjesz na janome 5060dc i bardzo sobie to chwalisz. Oglądałam uszyte przez Ciebie cudeńka, majster sztyk. W swoim blogu zachęcasz do zainwestowania w niezbędne stopki ułatwiające szycie. Mam prośbę czy mogłabyś mi powiedzieć czy stopka z górnym transportem eti 503 pasuje do modelu maszyny janome 5060dc. Jeśli nie, to którą byś poleciła? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Najlepiej zadzwoń do Eti i się o to zapytaj :) Telefon: 61/ 84 20 330
Zapytałam Cię o stopkę eti 503 do 5060 dc tylko dlatego, że zgodnie z Twoją recenzją maszyny 5060 dc napisałaś, że zaopatrzona w maszynę 5060dc i stopkę z górnym transportem nie ( i tu podałaś / po otwarciu model stopki eti 503/ żadnych wyzwań się nie boisz). Myślałam, że jesteś w stanie mi definitywnie odpowiedzieć czy ta stopka pasuje do 5060dc. Zgodnie z Twoją radą zadzwoniłam do Eti, ale chyba nie trafiłam dobrze, bo rozmówca nie potrafił mi konkretnie odpowiedzieć. Usłyszałam tylko, CHYBA stopka eti 503 z górnym transportem do dc5060 nie pasuje, ale pewności nie ma. I tak nadal nie wiem czy ją zamówić razem z maszyną. Pewnie będę dzwonić do innych dostawców. Sorry, że wracam do TEMATU, ale to dla mnie ważne. Nie myślałam, że to problem skoro używałaś tej stopki i przy modelu 5060dc ją wymieniłeś. Pozdrawiam.
Porównałam dokładnie fotki stopki 503 ze stopką, którą mam w domu i potwierdzam iż to jest ta stopka, którą posiadam i używam. Na stopce nie ma numerka, opakowanie juz dawno wywaliłam. Nie znam na pamięć numerów i modeli wszelakiego sprzętu krawieckiego, o który mnie pytacie na blogu i w mailach.
Stopki z górnym transportem używam od jakichś 2 lat. Do mojej starej maszyny (Janome 423S) też posiadam taką stopkę (patrz foto w poście) tylko błagam nie pytaj mnie o numer bo nie pamiętam.
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Pytałam o stokę eti 503 bo przed miałem do Ciebie także rozmawiałam w Eti na ten temat. Naprawdę potrafię myśleć. Po Twojej odpowiedzi zadzwoniłam po raz kolejny do Eti zgodnie z Twoją sugestią. I tylko dlatego, że obu przypadkach nie dostałam zadowalającej odpowiedzi poprosiłam Ciebie o pomoc. Z reguły zawsze radzę sobie sama. Szyję od prawie 40-tu lat. Po prostu nie używałam takiej stopki. Skoro wstawiłaś tą stopkę w swoim komentarzu pozwoliłam sobie o nią zapytać. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i przepraszam za zawracanie głowy. Postaram się więcej tego nie robić.
Hej dzieczyny. Czy ktos moze mi polecic jaka stopke wybrac jesli ma sie zamiar szyc jedwabie? Lepsza bedzie stopka teflonowa czy z gornym transportem?
Dzieki wielkie!
raczej teflonowa + odpowiednia igła!
i najpierw wypróbuj ścieg na skrawku
Witam, czy ktoś może poradzić jaką stopkę kupić do szycia grubego filcu? Czy z górnym transportem będzie ok? Pozdrawiam :)
Nigdy nie szyłam grubego filcu na maszynie, tylko taki o grubości 2mm i do niego używam zwykłej stopki.
Super recenzja!
A jeśli pytasz jaką stopkę polecam, to bez wahania odpowiadam do wypustek! Robię nią wiele rzeczy, łącznie z wszywaniem zwykłych zamków.
A ja mam może dziwne pytanie, ale nigdzie tego nie mogę znaleźć, tylko się nie śmiej :) jak chcę założyć stopkę z górnym transporterem, to jak zamontować ją do maszyny z systemem MATIC, a drugie to jak zdemontuje ten trzpień w systemie MATIC to wtedy mogę zamontować stopkę w układzie tradycyjnym? Dodam, że mam Silver Cresta. Bardzo mnie to nurtuje, a chcę być pewna przed zakupem :)
Aby zamontować stopkę z górnym transportem odkręcasz tę nożkę, do której przytrzaskujesz stopki Matic , śrubka jest po lewej stronie, zakładasz stopkę z górnym transportem i przykręcasz śrubkę. Stopka z górnym transportem jest duża i zajmuje tyle miejsca co normalna stopka z nóżką do zatrzaskiwania. Tutaj dobrze widać jak jest przykręcona:

Podobnie montuje się stopkę do pikowania/cerowania.
Pozostałe stopki zatrzaskuje się na nóżce z systemem Matic.
Dziękuję, wszystko pasuje :-)
Ja lubię stopkę przezroczystą Janome, ma symbol F i taką do równoleglego stębnowania – taka ze skrzydełkami i zaznaczonymi na niej liniami. Też przezroczysta. Pierwsza jest super bo wszystko widać, zwłaszcza przy naszywaniu aplikacji, a tych robię dużo. Druga jest po prostu praktyczna.
Ja też lubię stopkę przezroczystą :D
http://eti.com.pl/Katalog/Szukaj/Stopka-z-gornym-transportem.html?search=product&string=stopka+z+g%C3%B3rnym+transportem&search_top=
Czy ta stopka będzie pasowała do 423s (którą ja mam:))? Rozrzut tych cen stopek jest kosmiczny, ale taką mogłabym sobie zafundować, jeśli pasuje.