Tagi

, , , , , , , , , , , ,

Polish: Oto zamówiony przez Was post poświęcony stopkom do maszyn czyli elementarnemu wyposażeniu krawieckiemu. Dokupienie stopek to najprostszy sposób na zwiększenie możliwości swojej maszyny. Osoby początkujące często nie mają o nich pojęcia bo w instrukcjach obsługi zazwyczaj omawiane jest tylko zastosowanie stopek dołączonych do maszyny przez producenta. Od razu dodam – da się tak żyć (i szyć) :). Daaawno temu, kiedy będąc nastolatką uczyłam się szyć na dwa razy starszej ode mnie maszynie należącej do mojej mamy, miałam tylko 2 stopki – prostą, i „połówkę” do wszywania zamków. Teraz jednak używam regularnie kilku innych stopek i po prostu nie mogę sobie przypomnieć jak się bez nich obywałam.

Wbrew pozorom, wcale nie posiadam miliona stopek do szycia. Oto co kryją szuflady mojej pracowni.

Janome 423S miała dołączone 4 stopki: uniwersalną, „połóweczkę” do zamków, do obszywania dziurek na wymiar guzika, do rolowania, (plus adapter do ściegu krytego, który stosuje się ze stopką uniwersalną). Pozostałe stopki domawiałam sobie stopniowo w ciągu 5 lat użytkowania tej maszyny.

stopki do maszyny janome 423S
Janome 5060DC miała dołączone 8 stopek: uniwersalną, do zamków, do obszywania dziurek na wymiar guzika, overlockową, do ściegów ozdobnych F, otwartą do ściegów ozdobnych F2, do ściegu krytego oraz krawędziową 1/4 cala. Od razu zamówiłam sobie do niej stopki, o których wiem, że najbardziej przydają mi się w pracy, a za jakiś czas pewnie skompletuję sobie większy zestaw.

stopki do maszyny Janome DC5060X stopki do maszyny Janome DC5060
Overlock Gritzner 788 oprócz stopki zwykłej miał dorzucony w gratisie zestaw stopek dodatkowych: do naszywania koralików, do gumki, wszywania tasiemki, marszczenia, i do ściegu krytego.

stopki do overlocka Gritzner 788
Jakie stopki warto mieć? Ano takie, które wyręczą nas w najczęściej wykonywanych (albo najbardziej znienawidzonych) krawieckich czynnościach. Dla przykładu ja nigdy nie miałam stopki do przyszywania guzików i nie używam stopki do naszywania lamówki bo LUBIĘ wykonywać te rzeczy ręcznie i śmiem twierdzić, że wychodzą mi ładniej i dokładniej niż gdybym robiła je na maszynie. Nie posiadam też wielu stopek typu do naszywania koralików/ aplikacji/ ozdobnych sznurków/ wypustek/ etc bo jeszcze nigdy nie szyłam rzeczy, do której wykończenia potrzebowałabym takich stopek. Tak więc możecie być pewni – to nie jest koniec mojego kolekcjonerstwa :).

Jeśli szyjemy głównie ubrania warto posiadać poniższe stopki:
– stopkę uniwersalną, np. 1, 2,
– stopkę do zamków i do zamków krytych, np. 1, 2, 3, 4, 5,
– stopkę do obszywania dziurek na guziki, np. 1, 2,
– stopkę ułatwiającą szycie „trudnych” tkanin, np. z rolkami (opcja tańsza ale mniej wszechstronna, np. 1, 2) ALBO z transportem górnym, np. 1, 2, 3,
– stopkę teflonową, która ułatwia szycie skóry, skaju, ceraty, itp, np. 1, 2.

Jeśli szyjemy patchworki i quilty trzeba zainwestować w:
– stopkę krawędziową 1/4 cala (do zszywania bloczków), np. 1, 2,
– stopkę do pikowania z wolnej ręki (cerowania), np. 1, 2, 3,
– stopkę z górnym transportem (do pikowania po prostej, lamówek), np. 1, 2, 3,
– stopkę do prowadzenia ściegów równoległych, np. 1.


Jakie stopki w ogóle się u mnie nie sprawdziły i leżą nieużywane?

Mam kilka takich okazów. Nie wykluczam jednak, że kiedyś jeszcze się do nich przekonam i opanuję ich obsługę.
stopka do podwijania (obrębiania) – nie umiem ładnie na niej zrolować krawędzi i koniec
stopka do ściegu overlockowego – sorry, ale prawdziwy ścieg overlockowy uzyskamy TYLKO na overlocku, który sam przycina brzeg tkaniny (ale wiem, łatwo mi mówić, bo ja już mam porządnego overlocka)
stopka do naszywania lamówek (lamownik) – zawsze wychodzi mi krzywo więc lamówki wolę podszywać ręcznie ALE widziałam, lamówki przyszyte tą stopką przez moją koleżankę Kasię – perfekcja za każdym razem!
stopka do marszczenia – IMHO ładniej marszczy stopka uniwersalna + zwykły ścieg prosty z niskim naprężeniem nici
adapter do uzyskiwania ściegu krytego – efekt nie jest powalający i wolę podszywać listwy ręcznie
– cały zestaw dodatkowych stopek do overlocka – nawet nie wyjęłam ich z pudełka.

stopki do maszyn Janome

Stopki, które mam a nie używam. U GÓRY OD LEWEJ: do podwijania, do ściegu overlockowego, lamownik, do marszczenia. NA DOLE: adapter do ściegu krytego.

Jeśli chcielibyście teraz dokupić sobie parę stopek uczulam Was abyście przed zakupem upewnili się jakie stopki pasują do Waszego sprzętu. Ważne szczegóły, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem stopek do maszyny, to:
– system mocowania stopek – obecnie w większości nowoczesnych maszyn stosuje się system zatrzaskowy matic, w starszych maszynach system mocowania stopek był inny i stopki przykręcało się do maszyny śrubką i śrubokrętem
– rodzaj chwytacza – wahadłowy czy rotacyjny
– szerokość ściegu – 5mm, 7mm, a może 9mm?

Dla porównania dwa zdjęcia pokazujące jak różnią się wyglądem stopki od mojej starej Janome 423S (matic, chwytacz wahadłowy, szerokość ściegu 5mm) i mojej nowej Janome 5060DC (matic, chwytacz rotacyjny, szerokość ściegu 7mm).

stopki do maszyn Janome, janome 423s, janome 5060dc

od lewej: stopka prosta 423S, stopka prosta 5060DC // stopka do obszywania dziurek 423S, stopka do obszywania dziurek 5060DC

stopki do maszyn janome, janome 423s, janome 5060dc

od lewej: stopka do pikowania z wolnej ręki 423S, stopka do pikowania z wolnej ręki 5060DC // stopka krawędziowa 1/4 cala 423S, stopka krawędziowa 1/4 cala 5060DC

Często stopki wyprodukowane przez daną firmę, pasują do maszyn innych firm o ile zgadza się system mocowania, typ chwytacza i szerokość ściegu. I tak stopki od mojej Janome 423S (matic, chwytacz wahadłowy, szerokość ściegu 5mm) pasują do maszyny Husqvarna E10 (na której szyje moja mama), Silver Crest (na której szyje moja przyjaciółka) oraz kilku modeli „nowych” Łuczników (które posiadają moje znajome) ponieważ maszyny te mają podobną specyfikację. Teoretycznie, moje stopki z systemem matic (wszystkie z Janome) powinny pasować do większości domowych stebnówek (Husqvarna, Singer, Brother, Łucznik, Toyota, Pfaff, Bernina, Elna, itp). Ale dopóki nie spróbujecie – nie będziecie wiedzieli. Moja dobra znajoma miała sytuację gdy kupiła stopki Łucznika, które miały pasować do jej Pfaffa i… nie pasowały. Nie zgadzała się pozycja igły i zamiast w dziurkę w stopce trafiała ona w metal stopki.

Jeśli jesteście początkujący w nauce szycia i czujecie się przytłoczeni mnogością informacji o stopkach oraz przygnębieni perspektywą wydania grubej kasy na kolejne krawieckie bajery – pozwólcie, że Wam poradzę: NIE starajcie się kupić wszystkiego od razu. Dobrze zastanówcie się czego naprawdę Wam potrzeba. Uzbieranie stopek pokazanych w tym poście zajęło mi przeszło 5 lat intensywnego szycia i blogowania o krawiectwie.

Jedyną stopką, na której zakup, której będę Was gorąco namawiać jest STOPKA Z GÓRNYM TRANSPORTEM (np TAKA albo TAKA lub też TAKA). Przydaje się ona bowiem do wielu rzeczy: do szycia trudnych tkanin (które nie chcą iść pod normalną stopką), do szycia różnych cienizn, do dzianin i trykotu, do grubych materiałów, w sytuacjach gdy trzeba przeszyć kilka warstw (quilty, patchworki, popularne kocyki dziecięce z minky), do wszywania lamówek (do patchworków, ozdobnych poduszek, itp), do pikowania. Gdy jej spróbowałam po raz pierwszy pomyślałam tylko „Wow”. Naprawdę warto w nią zainwestować. Reszta może poczekać.

Jeśli chcielibyście poczytać więcej na temat zastosowania poszczególnych stopek polecam bardzo fajny cykl 12 artykułów „Sewing Machine Feet” na blogu The Seasoned Homemaker.

THE END :).

PS. Drodzy Czytelnicy, ciekawa jestem Waszych opinii – bez jakiej stopki nie wyobrażanie sobie szycia? A może polecicie mi coś nowego, wartego wypróbowania? Sami widzicie, że w moich słoikach na stopki mam jeszcze sporo wolnego miejsca…

stopki do maszyny do szycia, janome 423s stopki, janome 5060dc stopki

Moje stopki. PO LEWEJ: słoik Janome 423S. PO PRAWEJ: słoik Janome 5060DC.

***
English: I’m not even gonna lie I’ll ever translate this post into English. Sorry guys, it’s just too damn long and I don’t have the time to type all of this text again.