Tagi

, , , , , , , , , , , ,

Polish: W tym roku na imieniny dostałam od rodziny kurs krawiecki w szczecińskiej pracowni Basi Olejniczak. Ufna we własne umiejętności odważnie wybrałam 3-dniowy kurs szycia dla zaawansowanych czyli „szycie żakietu lub płaszcza”. Zakupiłam zieloną wełenkę, plus kontrastową podszewkę, plus śliczne guziki, i ochoczo pojechałam na zajęcia. Stali czytelnicy bloga LRT pewnie pamiętają, że jestem zupełnym samoukiem i do tej pory uczyłam się szycia z książek oraz internetu dlatego na zajęciach czekał mnie niezły szok.

blog krawiecki, blog o szyciu, jak uszyć, kursy szycia szczecin, kursy krawieckie szczecin, żakiet handmade, marynarka handmade, szycie żakietu, szycie marynarki, szycie ubrań, wełniany żakiet, nauka szycia szczecin, szycie na maszynie

Po pierwsze, żadnych gotowych wykrojów! Wszystkie formy modelowałyśmy same na papierze w oparciu o swój projekt, wymiary własne i szablony tzw. bluzki podstawowej. Pierwszy dzień upłynął mi na wyliczeniach, poprawkach, korektach, a wszystko musiało być dokładnie co do 1mm. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłam bo jestem leniwą bułą i zawsze korzystam z gotowców.

Po drugie, aby wypróbować czy wyrysowane własnoręcznie formy są dobre drugiego dnia trzeba było wykonać tzw. próbne przeszycie z surówki bawełnianej i ponanosić korekty na papierowe szablony. Wtedy właśnie powstało to cudo ;)

blog krawiecki, blog o szyciu, jak uszyć, kursy szycia szczecin, kursy krawieckie szczecin, żakiet handmade, marynarka handmade, szycie żakietu, szycie marynarki, szycie ubrań, wełniany żakiet, nauka szycia szczecin, szycie na maszynie

Wreszcie zabrałam się za szycie żakietu. Wymyśliłam sobie bardzo klasyczny fason, dopasowany do ciała, z wąskim kołnierzem z rewersem i wpuszczaną kieszonką z podwójną listwą. Kołnierz z rewersem szyłam drugi raz w życiu ale po raz pierwszy wyszło mi to zadowalająco. Nie miałam wcześniej pojęcia jak trudno wykonać go poprawnie bo trzeba być bardzo, ale to bardzo dokładnym. CO DO MILIMETRA!

Kolejną nowością były dla mnie szczegółowe zasady krojenia podszewki – tu powinno się dodać, a tam ująć, ba, czasami trzeba zrobić do podszewki osobne szablony. W Burdzie nigdy nie pisze się o takich detalach więc nic dziwnego, że moje dotyczczasowe burdowe żakiety wyglądały zawsze tak mało profesjonalnie.

Co jeszcze? Klejonki! Żakiet musi być porządnie wzmocniony klejonkami w różnych strategicznych miejscach. A w główkę rękawa fajnie jest wszyć tzw. banan modelujący, który na zajęciach robiłyśmy z kawałków ociepliny.

Niestety muszę wyznać wszem i wobec, że nie wykonałam wymyślonego przez siebie modelu w 100%. Mój żakiet miał mieć jeszcze na mankietach klasyczne rozporki z guzikami ale nie wyrobiłam się z szyciem w trzy dni. Zawsze wiedziałam, że szycie marynarek jest bardzo pracochłonne ale nie spodziewałam się, że aż tak bardzo. A im bardziej dopasowany model tym trudniej jest go dobrze wykonać bo wymaga wielu poprawek.

Jeśli interesują Was kursy szycia w Szczecinie to gorąco polecam zajęcia u Basi Olejniczak, która ma wieloletnie doświadczenie w zawodzie konstruktora odzieży, a na co dzień szyje piękne suknie ślubne i wieczorowe. Super zajęcia, świetna atmosfera i mnóstwo praktycznej wiedzy, jakiej nie znajdziecie w żadnych książkach ani tutorialach internetowych.

PS. Zdaję sobie sprawę z tego, że zdjęcia nie są najlepsze ale w listopadowej ciemnicy w moim mieszkaniu to wszystko na co mnie stać. Byle do wiosny! ;)

PS.2. Na Facebookowym fanpage’u Basi możecie zobaczyć jakie inne rzeczy szyją ludzie na innych kursach szycia w jej pracowni.

jak uszyć

English: Ladies and gentlemen! I took part in my first sewing classes EVER. And trust me – it was money well spent.

During the 3-day-long advanced sewing course I‚ve made my own patterns and then I’ve sewn this wool jacket. I’m beyond proud of myself! But I didn’t realise before how much work you have to put into making a good looking tailored jacket. Really, buying a pricey yet well fitting jacket suddenly seems to me like a great time saving idea.

blog krawiecki, blog o szyciu, jak uszyć, kursy szycia szczecin, kursy krawieckie szczecin, żakiet handmade, marynarka handmade, szycie żakietu, szycie marynarki, szycie ubrań, wełniany żakiet, nauka szycia szczecin, szycie na maszynieblog krawiecki, blog o szyciu, jak uszyć, kursy szycia szczecin, kursy krawieckie szczecin, żakiet handmade, marynarka handmade, szycie żakietu, szycie marynarki, szycie ubrań, wełniany żakiet, nauka szycia szczecin, szycie na maszynieblog krawiecki, blog o szyciu, jak uszyć, kursy szycia szczecin, kursy krawieckie szczecin, żakiet handmade, marynarka handmade, szycie żakietu, szycie marynarki, szycie ubrań, wełniany żakiet, nauka szycia szczecin, szycie na maszynieblog krawiecki, blog o szyciu, jak uszyć, kursy szycia szczecin, kursy krawieckie szczecin, żakiet handmade, marynarka handmade, szycie żakietu, szycie marynarki, szycie ubrań, wełniany żakiet, nauka szycia szczecin, szycie na maszynieblog krawiecki, blog o szyciu, jak uszyć, kursy szycia szczecin, kursy krawieckie szczecin, żakiet handmade, marynarka handmade, szycie żakietu, szycie marynarki, szycie ubrań, wełniany żakiet, nauka szycia szczecin, szycie na maszynie

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Reklamy