Tagi

, , , , , , , , ,

English: English translation will be added one day. Maybe.

Polish: Praktycznie co kilka dni dostaję maile z prośbami o porady jak nauczyć się szyć na maszynie, jaką maszynę do szycia polecam początkującym, z jakich materiałów szyć, itp itd więc pomyślałam sobie, że zrobię osobny post na ten temat. Wkrótce Nowy Rok i wiem, że nauka szycia jest na liście postanowień noworocznych wielu czytelniczek :). Dodam też, że poniższe porady krawieckie  wynikają z mojego doświadczenia bo nigdy nie byłam na żadnym kursie szycia i wszystkiego nauczyłam się sama metodą prób i błędów.

Jak nauczyć się szyć na maszynie?
1. Najważniejsze – duuużo ćwicz szycie na maszynie i nie zniechęcaj się niepowodzeniami. Z szyciem na maszynie jest jak z parkowaniem – wprawa przychodzi po czasie.

2. W ramach nabierania wprawy poćwicz szycie „na sucho” czyli szycie bez nitki po kartce papieru. Szycie prosto i zakręty o 90 stopni ćwiczy szyjąc po dużej kartce w kratkę, faliste i zaokrąglone kształty ćwicz szyjąc po kartce, na której wcześniej narysowałaś sobie esy-floresy.

3. Po fazie szycia na sucho przejdź do szycia właściwego. Najlepiej zacznij od uszycia poszewki na poduszkę lub innego projektu z prostymi szwami i bez małych elementów.

4. Kolejna faza to szycie ubrań. Najłatwiejsze do uszycia są spódnice na gumce i kimonowe topy. Na tym etapie doradzam szycie na podstawie gotowych wykrojów z Burdy, Diany, Złotego Kroju, itp. W Burdzie wszystkie modele mają zaznaczony stopień trudności za pomocą kropek, zaczynamy od szycia rzeczy z 1 kropką. Najlepiej zacznij od ubrań bez guzików i bez zamka ponieważ równe zrobienie dziurek czy też wszycie suwaka to już wyższa szkoła jazdy.

5. W każdym numerze Burdy (innych magazynów tego typu nie kupuję więc nie mam porównania) jest drukowana szczegółowa instrukcja szycia 1-2 modeli z obrazkami przedstawiającymi poszczególne etapy. Jest to duże ułatwienie dla osób początkujących. Niemniej jednak „normalne” opisy wykonania są w Burdzie bardzo zagmatwane więc prosze się nimi nie frustrować – są niezrozumiałe nawet dla osób zaawansowanych. Osobiście nigdy ich nie czytam.

6. Nie rzucaj się od razu na szycie ubrań typu marynarka, czy płaszcz na podszewce. Na ambitniejsze projekty przyjdzie czas potem.

7. Na początku szkoda pieniędzy na nowe drogie materiały bo ryzyko ich zepsucia jest bardzo wysokie. Nie ma na świecie krawcowej, która by kiedyś czegoś nie zepsuła.

8. Bardzo ważne jest dokładne (!) przerysowanie wykroju i dokładne krojenie. Kto niechlujnie kroi ten potem brzydko szyje.

9. Na początku lepiej jest wszystko fastrygować i rysować sobie kredą krawiecką linie pomocnicze, dzięki którym łatwiej uzyskać proste szwy.

10. IMHO nie każdy jest w stanie nauczyć się szyć, tak jak nie każdy jest w stanie zrobić prawo jazdy ale są to bardzo nieliczne przypadki i TY na pewno do nich nie należysz.

Jaką maszynę kupić?
1. Kup najlepszą maszynę na jaką Cię stać!!! Lepsza używana maszyna dobrej marki niż nowy plastikowy bubel za 300zł.
2. Lepszy 30letni Łucznik w dobrym stanie niż w/w bubel za 300zł.
3. Dobre marki to IMHO Janome, Elna, Husqvarna, Brother. Dobre marki zapewniają też co najmniej 2-letnią gwarancję.
4. Moją maszynę kupiłam na allegro ale od sprawdzonego sprzedawcy ze 100% pozytywnych komentarzy.

Co musi mieć dobra maszyna do szycia?
1. Najpotrzebniejsze funkcje i dodatki to:
– szycie ściegiem prostym,
– szycie do tyłu (stebnowanie) ,
– regulacja długości i szerokości szwu,
– szycie zygzakiem,
– automatyczne (!) obrzucanie dziurek (jest do tego odpowiednia stopka),
– regulowany nacisk stopki,
– stopka do wszywania zamków.

2. W/w rzeczy musi posiadać każda dobra maszyna do szycia. Bez pozostałych bajerów typu ściegi ozdobne można się obyć.

3. Należy zwrócić uwagę aby całe wnętrze maszyny było metalowe – żadnych plastikowych części! Plastikowa może być obudowa.

4. Kupno dobrej maszyny do szycia to inwestycja na lata!!! Kto kupi bubel ten będzie klął pod nosem na pętelkującą maszynę i po jakimś czasie rzuci szycie w diabły.

5. Lepiej spłukać się kupując maszynę niż materiały.

6. TUTAJ możesz przeczytać moje recenzje różnych maszyn do szycia. 100% prawdy :). A tutaj znajdziesz listę dobrych tanich maszyn dla początkujących mojego autorstwa.

Jakie materiały polecam osobom początkującym?
Na początku najlepiej szyć z materiałów o gładkiej i zwartej strukturze. Odradzam cienkie, śliskie, rozciągliwe i lejące się tkaniny.
POLECANE tkaniny dla początkujących: bawełna, len, cienki dżins, gabardyna, flanela, cienki filc, polar.
ODRADZANE tkaniny: jedwab, sztuczny jedwab, szyfon, gaza, organza, śliska satyna, dzianina, wiotkie tkaniny wiskozowe.
Niewprawionym w szyciu osobom źle się także szyje z mocno strzępiących się tkanin wełnianych, żakardów, aksamitu, weluru itp.

Jak odrysować wykrój?
1. Najpierw wyprasuj arkusz letnim żelazkiem. Połóż na nim półprzezroczysty papier, przypnij szpilkami w kilku miejscach żeby się nie ruszał i ostrożnie przerysuj linie miękkim ołówkiem. Wytnij i gotowe.
2. Obecnie robię wykroję na półpergaminie dostępnym w każdym większym sklepie papierniczym. Dobra jest też przezroczysta kalka do map a także najtańszy biały papier do pieczenia. Kiedyś odbijałam wykroje za pomocą radełka na szarym papierze. Takie wykroje są mocniejsze ale za to zajmują dużo więcej miejsca.

Jakie rzeczy poza maszyną i igłami są niezbędne do szycia?
– porządne nożyce krawieckie!
– małe ostre nożyczki do obcinania nitek i prucia,
– szpilki, zwykła cienka i gruba igła do szycia ręcznego, naparstek, agrafki,
– centymetr, długa linijka (co najmniej 50 cm a najlepiej 1m), krótka linijka 15 cm, duża ekierka (30x30cm)
– kreda krawiecka, miękki ołówek, mydełko krawieckie,
– nici do szycia na maszynie,
– żelazko, deska do prasowania, rękaw do prasowania,
– „podkład” do krojenia, który kładziemy na stole aby materiał i wykrój nie ślizgały się podczas krojenia – u mnie jest to grube flanelowe prześcieradło złożone na 8.
Tyle niezbędnych rzeczy. Oczywiście jest cała masa bajerów usprawniających szycie typu mata do krojenia i noże obrotowe, krzywiki, manekiny, itp ale można się bez nich obejść.

Zapisz